• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli turistler Mevlana Müzesine rehber istiyor
16 Ağustos 2009 Pazar 14:25

Yerli turistler Mevlana Müzesi'ne rehber istiyor

Tarihi ve turistik mekanlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen yerli turistler Mevlana Müzesi'nde rehber görevlendirilmesini istiyor.

Tarihi ve turistik mekanlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen yerli turistler Mevlana Müzesi'nde rehber görevlendirilmesini istiyor. Yabancı turistlerin tur şirketlerince görevlendirilen rehberler sayesinde ayrıntılı bilgilendirildiklerini kaydeden yerli turistler, bilgi alamamaktan yakınıyor.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte dini motifli tarihi mekanlar yerli turistlerin akınına uğruyor. Konya Mevlana Müzesi, Ramazan arifesinde yerli turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Yerli yabancı turistlerin iç içe ziyaret ettiği müzede rehberlik hizmetlerinde çifte standart yaşanıyor. Tur şirketlerinin görevlendirdiği rehberler müzeyi ziyaret eden yabancılara müze hakkında ayrıntılı bilgi verirken, yerli turistler hemen hemen hiçbir rehberlik hizmetinden faydalanamıyor. Kendi imkanları ile Konya'ya gelip Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden yerli turistler, müzenin rehberlik hizmeti olmaması sebebiyle bilgi edinemiyor.

Tokat'tan Mevlana Müzesi'ni ziyarete gelen Duran Otçu, Konya'ya şimdiye kadar üç defa geldiğini ve Mevlana'nın kim olduğunu tam anlamıyla bilmediğini söylüyor. Önceki gelişlerinde müzeyi tanıtan bir broşür bile bulamadığını dile getiren Otçu, "Müze eskiye göre daha düzenli, ancak ziyaretçiler gruplandırılsa ve gruplar birer rehber eşliğinde müzeyi ziyaret etse çok daha iyi olur. Böylece müzeyi ve burada medfun bulunan şahısları daha ayrıntılı tanımış oluruz."diyor.

İstanbul'dan Konya'ya tatile gelen Metin Şendil de rehber olmadan gezmenin sadece fotoğraf çekmekten ibaret olduğunu ve bunun da kendileri için pek anlamlı olmadığını ifade ediyor.

Rehber eksikliği şikayetlerini haklı bulan Konya Müzeler Müdürü Arkeolog ve Uzman Sanat Tarihçi Yusuf Benli, bu eksikliği gidermeye çalıştıklarını söylüyor. Yusuf Benli, "40 kişilik bir alanda 6 dilde Mevlana Hazretleri, müze ve içindeki eserlerle ilgili tanıtım yapıyoruz." diyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA