• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yarın son gün: Hakkınız yanabilir!
31 Mart 2009 Salı 17:23

Yarın son gün: Hakkınız yanabilir!

A.Ş kurucu ortakları, köy muhtarları, memurluktan çıkarılanlar ve Bağkur'a tescil edilemeyenler dikkat...
Yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunu kapsamında A.Ş kurucu ortakları, köy muhtarları, memurluktan çıkarılanlar ve Bağkur'a tescil edilemeyenlerin haklarını koruma yolunda başvurabilmeleri için yarın son gün.

1 Ekim 2008 tarihi itibariyla yürürlüğe giren 510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında bazı hakların korunması, kişilerin başvurusuna bağlandı. Bu nedenle A.Ş kurucu ortakları, köy muhtarları, memurluktan çıkarılanlar ve Bağkur'a tescil edilemeyenlerin haklarını koruyabilmeleri için 1 Nisan 2009 tarihi bitimine kadar SGK il müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü binasında yapılan basın toplantısı ile 1 Nisan akşamına kadar ilgililerin SGK müdürlüklerine başvurmaları gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Ali Gencer, aksi takdirde bu haklarını kaybedecekleri uyarısında bulundu.

ıÜüTürkiye çapında yeni yapılanmasını 3 ilçe dışında tamamlayan ender illerden olduklarını belirten Ali Gencer, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri dışında il ve bütün ilçelerde SGK şubelerini açtıklarını söyledi. Vatandaşların il merkezine gelmeden bu merkezlerde işlemlerini yapabileceklerini aktaran Gencer, SGK'da yapılan yenilikler ve çalışma yoğunluğu ile büyük bir aşama kaydedildiğini söyledi.

Yeni yapılanma kapsamında yoğun bir çalışma içinde olduklarının altını çizen Ali Gencer, yaşadıkları eleman sıkıntısına rağmen, yeni açılan şubelerle bu yükün dahada arttığını ifade etti.

"BURSA'DA 735 BİN SİGORTALIYA 430 KİŞİ HİZMET VERİYOR"

Bursa'nın zorunlu sigortalı çalışan sayısı açısından bir çok ilden daha büyük bir konumda olduğunun altını çizen Ali Gencer, Bursa'da sadece 2008 Aralık ayı itibari ile 467 bin 247 zorunlu sigortalı çalışan bulunduğunu aktardı.

Bursa ile eşdeğer addadilen İstanbul, Ankara ve İzmir dışında ki bir çok ilden Bursa'nın iş potansiyeli açısından en az bir misli daha fazla potansiyele sahip olduğunun altın çizen Ali Gencer'e göre kentte çalışan sayısı şöyle sıralanıyor: Topluluk sigortası sayısı: 800 kişi, 2925 sayılı SSK Tarım sigortalı sayısı: 9 bin kişi, İsteğe Bağlı Sigortalı: 25 bin 400, Aralık ayı itibari ile Aktif sigortalı sayısı: 430 bin, Çıraklarda bu sayı: 10 bin 768 kişi, Pasif Sigortalı- Emekli: 10 bin 768 kişi,

Bu rakamlardan yola çıkarak; Bursa'da toplam 460 bin civarında sigortalı bulunmakta. Bağkur kapsamında ise çalışan 176 bin kişi ile birlikte kentte aktif sigortalı sayısı; 636 bin'e ulaşıyor. Ayrıca kentte bulunan 58 bin memur ile de SGK bünyesinde işlem gören toplam sayı; 694 bin 735 olarak karşımıza çıkmakta.

Yine Bursa'da pasif sigortalı olarak işlem gören emekli sayısı ise 403 bin 820 kişi. Bunun dışında bir sanayi kenti olarak bilinen Bursa'da 121 bin 932 işyeri bulunmakta. Buna ramğen Bursa genelinde SGK'ya devredilen SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur bünyesinde görülen 806 norm kadroya kırşılık, 430 personelle hizmet verilmekte.

CİHAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA