• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yağışlar Kulu Gölünün Yüzünü Güldürdü
21 Şubat 2009 Cumartesi 12:30

Yağışlar Kulu Gölü'nün Yüzünü Güldürdü

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından olan, kuraklık ve kontrolsüz sulama nedeniyle kuruma noktasına gelen, Konya'daki Kulu Gölü, son yağışlarla birlikte yeniden eski günlerine dönmeye başladı.

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından olan, kuraklık ve kontrolsüz sulama nedeniyle kuruma noktasına gelen, Konya'daki Kulu Gölü, son yağışlarla birlikte yeniden eski günlerine dönmeye başladı.

 
Birbirinden bağımsız Düden Gölü ve Küçük Göl'den oluşan, 1992 yılında sit alanı ilan edilen ve toplam860 hektaralana sahip Kulu Gölü, ilçe merkezine5 kilometremesafede bulunuyor.

Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, çok sayıda kuşa ev sahipliği yaptığı bilinen Kulu Gölü'nü oluşturan ve 186 kuş türünün yaşadığı, 250 hektarlık Küçük Göl'ün 2008 yılının ekim ayında tamamen kuruduğunu, diğer parçası Düden Gölü'nün de kuruma noktasına geldiğini hatırlattı.

Küçük Göl'ün tamamen kurumasıyla birlikte bölgenin sembolü olan flamingoların ve diğer kuşların geçen yaz bölgeye gelmediğini belirten Yıldız, bunun sonucunda kuş gözlemcilerinin de artık bölgeye uğramadığını belirtti.

 

2008 yılında bahar ve yaz mevsimi yağışlarının beklenen düzeyde gerçekleşmemesinin gölün kurumasında etkili olduğunu ifade eden Yıldız, ''Ekim ayında Küçük Göl tamamen kurudu. Düden Gölü ise kuruma noktasına geldi. Kulu Gölü'nü besleyen Değirmenözü Deresi'nden, su motorlarıyla kontrolsüz şekilde tarımsal amaçlı su çekilmesi, çevrede bilinçsizce açılan yer altı su kuyuları ve küresel ısınmanın etkisiyle, göle ulaşan su kaynakları yok denecek kadar azaldı. Bölge çiftçisi pancar ekimi için derin kuyular açıyor. Bu kuyular tabandan göle sızıntıları engelledi. Ancak bu durum gölün kurumasında kısmen etkili oldu. Kuraklıkta en önemli faktörün küresel ısınma olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Ancak bu yıl son yağışlarla birlikte gölün tekrar canlanmaya başladığını kaydeden Yıldız, ''Geçen yıla göre yağışlarda belirgin bir artış yaşanıyor. 2008 yılının ocak ayında Kulu'ya4.9 kilogramyağış düşerken, bu yıl aynı dönemde57 kilogramyağış düştü. İlçeye 2008 Kasım'da 56, Aralık'ta ise61 kilogramyağış düştü'' diye konuştu.

 

Gölün yeniden eski günlerine dönmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Yıldız, kuşların göle geri geldiğini ve kış mevsiminde bulunması gereken tüm kuşların şu anda gölde olduğunu bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA