• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Doğan yüreklere su serpti
11 Eylül 2009 Cuma 18:01

Vali Doğan yüreklere su serpti

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan iki gündür Ankara'da İçişleri Bakanlığının toplantısındaydı

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan iki gündür Ankara'da İçişleri Bakanlığının toplantısındaydı. Şu saatlerde Konya'ya geldi ve makamına bile uğramadan doğru, depremdeki panik nedeniyle yaralanan vatandaşların bulunduğu Konya Numune Hastanesine geçti.

Şuana kadar, dün geceyi çoğu uykusuz geçiren vatandaşlar bir yetkiden net bir değerlendirme bekliyordu.
 
Vali Bey'in açıklaması birazdan...
 
İşte Beklenen açıklama;
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, ''Vatandaşlara mesajım artık hayatlarını normale çevirmeye başlasınlar. Ramazanın son günlerinde ağızlarının tadını kaçırmasınlar'' dedi.
Doğan, depremin ardından Konya Numune Hastanesine gelerek yöneticilerinden konuyla ilgili bilgi aldı.
Doğan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşayan tüm fertlerin yüksek oranda deprem bilincine sahip olması gerektiğini söyledi.
Konya'nın deprem açısından güvenilir olduğunu ancak bunun deprem olmayacağı anlamına gelmediğini dile getiren Doğan, şunları kaydetti:
''İyi bir bilinç seviyesini yakalayabilirsek deprem bizi Konya'da da yakalasa başka diyarda da yakalasa tamamen telaş içinde kalıyoruz. Konya'da yaşanan da bu paniğin eseri. Yoksa yaşanan orta şiddetli deprem sağlıklı bir binanın yıkılmasına asla sebebiyet vermez. Dün akşam meydana gelen ilk depremde hastaneler müracaat edenlerin sayısıyla sonrakilerin arasında fark var. Müracaat sayısı zaman içinde azaldı. Demek ki vatandaşlar sarsıntılara alıştı. 695 kişinin hastaneler müracaat ettiğin biliyoruz. Bunlardan çok azı tıbbi tedaviye ihtiyaç duydu. Bunlar da depremin hasar vermesinden değil paniğin hasar vermesinden, sağlık hizmeti almak durumunda kalanlardı.''
Doğan, depremden hasar gören 8 bina olduğunu, 300 bine yakın konutun bulunduğu kentte sadece 8 binanın zarar görmesinin depremin nitelikli olmayan derme çatma yerlere zarar verdiğini gösterdiğini bildirdi.
''Depremden korkmamak, tedbirsiz olmaktan korkmak lazım'' diyen Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Vatandaşlara mesajım artık hayatlarını normale çevirmeye başlasınlar. Ramazanın son günlerinde ağızlarının tadını kaçırmasınlar. Anlaşılan o ki 4.5 veya 4.7 gücündeki deprem çok sağlıklı gelişmekte olan Konya kentinin yapılarına zarar vermemiştir. Bu yapılaşmaların usulüne uygun olarak yapıldığı anlaşılmaktadır. Bence vatandaşlar, rahat etsinler. Huzurla günlük hayatlarını yaşasınlar.'' 
Doğan, gazetecilerin hasar gören binaların zararının karşılanıp karşılanmayacağıyla ilgili bir soru üzerine de ''Zarar gören binalar DASK kapsamı içerisindeki binalarsa zaten sigorta karışlayacak. Değilse ilgilinin mali durumuna göre gereğini yapmaya çalışacağız'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA