• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uygulama büyük tasarruf sağlıyor
15 Ağustos 2012 Çarşamba 18:31

Uygulama büyük tasarruf sağlıyor

Selçuklu Belediyesi temizlik çalışmalarında bir ilki gerçekleştirerek çöpleri yer altında biriktiriyor. Selçuklu da uygulamaya konulan sistemle eski çöp konteynırları ve çöp toplama şekli artık...
Selçuklu Belediyesi temizlik çalışmalarında bir ilki gerçekleştirerek çöpleri yer altında biriktiriyor. Selçuklu da uygulamaya konulan sistemle eski çöp konteynırları ve çöp toplama şekli artık tarih oluyor. Yeni sistemle çöpler sitelerin ve iş merkezlerinin önlerinde toprakaltına yerleştirilen yeraltı çöp konteynırları ile toplanıyor. Uygulama ile görüntü kirliliği, koku ve çevre kirliliği en aza inerken, atık toplayıcıların konteynırları dağıtmalarının da önüne geçiliyor.
Selçuklu Belediyesi temizlik hizmetlerini daha az maliyetle daha hijyenik koşullarda yapabilmek için ilçe genelinde farklı bölgelerde uygulama başlattı. Pilot bölgelerde başlatılan uygulama ile çöp toplama sorun olmaktan çıkıyor. Yeni uygulama ile hem maliyet düşüyor hem çöpler daha sağlıklı koşullarda toplanıyor.
 
Uygulama büyük tasarruf sağlıyor
Selçuklu Belediyesi, yeraltı konteynırları ve bunları toplayan özel vinçler sayesinde çöp ile ilgili büyük bir mali yükten de kurtulmayı hedefliyor. Çöpleri almak amacıyla günlük toplama işlemi yapan çöp araçları, bu sistemle üç günde bir çöpleri alarak hem yakıttan hem araçtan hem personelden büyük tasarruf elde ediliyor.
Yeraltı çöp konteynırı uygulamasında çöp tonajı normal konteynırlara göre 20 kat daha fazla, sadece şoför maharetiyle konteynırın araca tahliyesi yapılıyor. Konteynırın 3 günde bir alınması ile işgücü ve araç maliyetinden de tasarruf sağlanıyor.
Yeraltı çöp konteynırlarının uygulandığı yerlerde poşet uygulamalarının devam ettiği, ancak günün her saati apartmanların girişine poşetli çöp bırakıldığından çevre ve görüntü kirliliğinin meydana gelmesi nedeniyle yeraltı çöp konteynırları ile bu olumsuzlukların da önüne geçildiği belirtildi.
 
Sistem Selçuklu’nun tamamında uygulanacak
Geçtiğimiz yıl pilot bölgelerde uygulanan yeraltı çöp konteynırları sağladığı tasarrufun yanı sıra çevre kirliliği, hijyen ve görünüm açısından da büyük beğeni topladı.
2011 yılında pilot bölgelerde 2012 yılında şehir merkezinde bu sistemi uygulamaya geçiren Selçuklu Belediyesi,. 2013 yılında Selçuklu’nun tamamında kullanılmaya başlanacağını, gerekli olan hazırlıkların tamamlandığını belirttiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA