• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin bitki örtüsü belirlenecek
24 Ağustos 2009 Pazartesi 12:02

Türkiye'nin bitki örtüsü belirlenecek

Türkiye'deki bitki örtüsü ile ilgili geniş kapsamlı ve Türkçe eser bulunmaması nedeniyle Türk botanikçileri tarafından gerçekleştirilecek ''Resimli Türkiye Florası Projesi'' hazırlandı.
Zengin bitki örtüsüne sahip Türkiye Florasının (bitki örtüsü) bilimsel nitelikte yazılması amacıyla Flora Araştırmaları Derneğince başlatılan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Türk bitki sistematikçileri tarafından gerçekleştirilecek ''Resimli Türkiye Florası Projesi''nin, Hacettepe Üniversitesi tarafından Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sunulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla Mayıs ayında kamuoyuna tanıtılan ve ilk cildinin 2010 yılı sonunda yayımlanması öngörülen projenin, her yıl birkaç cilt olmak üzere 20'nci cildi, Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'de yayımlanarak tamamlanması planlanıyor.

Yaklaşık 15 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkarılacak eser, bugüne kadar biri 19. diğeri de 20. yüzyılın ikinci yarısında yabancı bilim insanlarının Latince ve İngilizce yazdığı eserlerden daha kapsamlı ve güncel olacak, ayrıca Türkiye Florası hakkında temel Türkçe kaynak olarak kullanılacak.

Türkiye'nin siyasi sınırları içindeki bitki örtüsünü kapsayan ''İlk Türkçe Temel Eser'' niteliği taşıyacak Türkiye Florası, aynı zamanda Türkiye'nin bitki örtüsünü kapsayan ilk eser olacak.

Türkiye Florası'nın yazılmasıyla Türkiye'de yetişen bitkilerin, tanıtılması, korunması ve sürdürülebilir kalkınmada bilgece kullanılmasının sağlanması amaçlanıyor.

Dünyadaki canlılığın devamının gerçek ve tek garantisi olan bitkilerin önemi ve değeri hakkında özellikle Türk kamuoyunun bilgisini arttırmayı hedefleyen proje ile ayrıca Türkiye'deki bitkisel çeşitlilik, endemik, ender ve tehdit altındaki bitkilerin korunarak desteklenmesine katkıda bulunulacak.

Resimli olarak hazırlanacak eser, ayrıca İngilizce olarak da yazılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA