• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toprakta tuz birikmesinin önlemi
26 Ağustos 2009 Çarşamba 12:27

Toprakta tuz birikmesinin önlemi

Damla sulamanın uzun yıllar uygulanması sonucu ortaya çıkabilen topraktaki tuz birikmesi, 5-10 yılda bir salma sulama yapılarak önlenebiliyor
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saim Karakaplan,  yaptığı açıklamada, damla sulamanın suyun daha tasarruflu ve randımanlı kullanılmasını sağladığını belirtti.

Damla sulamayla bitkiye ihtiyacı olan suyun daha iyi tatbik edildiğini ve sistemin birçok yararı olduğunu belirten Karakaplan, çiftçilere damla sulama yapmaları çağrısında bulundu.

Karakaplan, yağmurlama ve salma sulamaya göre damla sulamada toprağa daha az su verildiğini söyledi.

Damla sulama ile toprağa suyun az verilmesi nedeniyle suda bulunan tuzun erimeyerek toprakta kaldığını ve uzun yıllar uygulamanın devam etmesiyle toprakta önemli miktarda tuz birikebileceğini vurgulayan Karakaplan, ''Kullanılan suya, toprağa, bitkiye ve yağış rejimine göre bu durum farklılık gösterebilir. Bu nedenle uzun süre uygulanan damla sulamanın toprakta her zaman tuz birikmesine yol açacağı da söylenemez. Bu durum toprak analizleri ile tespit edilebilir'' dedi.

-TUZLU TOPRAK BİTKİYİ SUSUZ BIRAKIR-

Prof. Dr. Karakaplan, uzun yıllar damla sulama yapan çiftçilerin mutlaka toprak analizi yaptırmaları gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Toprakta analiz yaptırdıktan sonra eğer tuz birikmesi tespit edilirse, tuzun eritilmesi için salma sulama yapılmalı. Damla sulamanın uygulandığı toprakta 5-10 yılda bir tuz birikmesi yaşanabilir. Ancak bazı durumlarda toprakta tuz birikmeyebilir bu nedenle salma sulamaya karar vermeden önce toprak analizi yapılmalı. Analiz sonucunda eğer toprakta tuz birikmesi varsa salma sulama yapılarak, oluşan tuz tabakası eritilebilir.''

Toprakta tuz birikmesinin bitkinin suyu almasına engel olacağını ve bitkiyi susuz bırakabileceğini ifade eden Karakaplan, ''Tuz tabakası, suyu kendisine çekerek topraktaki suyu emer. Bitki, tuz birikmesi olduğunda toprakta nem ve su olsa bile susuz kalır. Tuz birikmesi hem su israfına hem de bitki kaybına yol açar'' dedi.

Karakaplan, çiftçilerin belirli aralıklarla toprak analizleri yaptırarak, toprağı takip etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA