• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tınaztepe Mağarası kendine hayran bırakıyor
07 Ekim 2012 Pazar 13:33

Tınaztepe Mağarası kendine hayran bırakıyor

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki dünyanın en uzun mağaralarından biri olan Tınaztepe Mağarası, görenleri güzelliğiyle adeta büyülüyor.
Konya'nın Seydişehir ilçesindeki dünyanın en uzun mağaralarından biri olan Tınaztepe Mağarası, görenleri güzelliğiyle adeta büyülüyor.
     Konya-Antalya karayolunun Toroslar üzerindeki geçişinde yer alan ve 1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz tarafından bulunan mağara, bin 580 metrelik uzunluğuyla dünyanın önemli mağaralarından biri olma özelliğine sahip.
 

     Tınaztepe Mağarası ve çevresi birçok jeolojik ve jeomorfolojik değişim geçirmiş. Oligosen ve Miyosen dönemine ait alpin dağ oluşumlarıyla bugünkü tektonik konumlarına ulaşan bölgede genç ve yaşlı birimler iç içe bulunuyor. Mağaranın iç kısımlarında taban-tavan arası yükseklik farkı yer yer 65 metreye kadar çıkıyor.
 

     Sonundaki 30 metrelik iniş dışında tamamen yatay özellikte bir mağara olan Tınaztepe Mağarası'nda, tavandaki çatlaklardan sızan sular, içeride gölcükler oluşturuyor.
     Yapılan araştırmalara göre, Tınaztepe Mağarası'nın şimdiki durumu yaklaşık 230 milyon yılda oluştu.
 

     Mağaradaki büyüleyici güzellikteki sarkıt ve dikitlerin bir santimetresinin oluşması için bile binlerce yıl geçmesi gerekti.
     Özellikle Ankara-Konya-Antalya güzergahını kullanan yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği mağarayı işleten firmanın yetkilisi Hasan Çelmeli, yaptığı açıklamada, Tınaztepe Mağarası'nın dünyanın turizme açılmış en uzun mağaralarından biri oluğunu söyledi.
 

     Girişimleri sonucunda 2004 yılında mağarayı 49 yıllığına kiralayarak, turizme açtıklarını ifade eden Çelmeli, ''Mağarayı kiraladıktan sonra bin 580 metresini ışıklandırarak, gezilir hale getirdik. Mağara dışına da sosyal tesisler kurduk'' dedi.
 

     
     -Yılda 20 bin turist geziyor-
    
     Çelmeli, özellikle yabancı turistlerin mağaraya büyük ilgi gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Yılda yaklaşık 20 bin turist mağarayı geziyor. Mağarayı açtığımız günden bu yana her geçen yıl turist sayısı artıyor ama bence bu rakamlar yeterli değil. Burası, Antalya yol güzergahında olan bir bölge. Bu bölgeden her gün turist taşıyan yaklaşık 150 otobüs geçiyor. Bu otobüslerin en azından yüzde 10'u buraya gelse, mağaranın turizme katkısı önemli derecede artırılabilir. Mağaraya, ABD başta olmak üzere Güney Kore, Japonya, Polonya gibi birçok ülkeden gelen ziyaretçiler var. Mağaramız, yatay özellikte galeri bir mağara. Sarkıt ve dikitleri, içinde gölü olan bir mağara. Bu özellikleriyle mağara gelen turistleri adeta büyülüyor.''
 
     Mağaranın dünyaya tanıtılması gereken bir yer olduğunu anlatan Çelmeli, tanıtım konusunda yetkililerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.  AA
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA