• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri bertaraf ediyor.
07 Ekim 2009 Çarşamba 14:29

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri bertaraf ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete sunulan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri..
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete sunulan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri, Konya'daki 473 sağlık kuruluşundan toplanan günlük 4 ton tıbbi atığı bertaraf ediyor. Tesislerde son bir yılda bin 332 ton atık, sterilizasyon işleminin ardından bertaraf edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri, şehrin sağlığı açısından önemli bir işlev görüyor. İnsan sağlığını doğrudan tehdit eden atıkların başında gelen tıbbi atıklar Konya'daki 17 hastane, 8 diyaliz merkezi, 40 sağlık ocağı, 25 poliklinik ve 383 diğer sağlık kuruluşunda toplanıyor.

Tesislerde, sağlık kuruluşlarından kaynaklanan patolojik atıklar (doku ve organ parçaları), enfekte atıklar (pansuman malzemeleri), kan bulaşmış atıklar ve kesici delici malzemeler (enjektörler, bisturiler) sterilize edilerek bertaraf ediliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tıbbi atık yönetimi çalışmalarının Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nca kararlılıkla devam ettirildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri'nin günlük 12 ton tıbbi atık işleme kapasitesiyle hizmetini sürdürdüğünü kaydeden Başkan Akyürek, Konya'daki 473 sağlık kuruluşundan toplanan günlük ortalama 4 ton tıbbi atığın çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tesislerde sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti.

Tıbbi atıkların, 2 adet lisanslı özel tıbbi atık toplama ve taşıma aracıyla çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde itina ile toplandığını ve tesislere taşındığını bildiren Akyürek, "Tesise gelen atıklar önce öğütülerek sterilizasyonun etkinliğini sağlamak amacıyla yüzey alanı genişletilmektedir. Öğütme işleminden sonra atıklar kademeli olarak su buharına tabi tutularak sterilizasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Sterilize edilerek evsel atık niteliği kazandırılan atıklar, son olarak katı atık depolama sahasında bertaraf edilmektedir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA