• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tahir Akyürek Konya İçin Önemli Açıklamalar Yaptı
12 Şubat 2009 Perşembe 14:02

Tahir Akyürek Konya İçin Önemli Açıklamalar Yaptı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kanal A Televizyonunda Gazeteci Ömer Şahinin hazırlayıp sunduğu Görüş Farkı programına katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kanal A Televizyonu’nda Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı” programına katıldı.

 

Canlı yayınlanan programda, Ömer Şahin ile birlikte Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi’nin sorularını cevaplandıran Başkan Akyürek, 5 yılda gerçekleştirilen 500 hizmetle birlikte yeni dönem projeleri hakkında da bilgi verdi.

 

Son 5 yılda yapılan Konya ve Mevlana konulu tanıtım çalışmalarıyla Konya’nın dünya genelinde tanıtılması için çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi’nin bu dönem tamamlanmasıyla Şeb-i Arus törenlerinin uluslararası bir boyut kazandığını söyledi. Başkan Akyürek, dünya çapında ses getirecek büyük katılımlı bir

Mevlana Sempozyumu için hazırlıklarının devam ettiğini de ifade etti.

 

Yaptıkları çalışmalar ve projeler ile Konya’yı geçmişi kadar görkemli bir geleceğe hazırladıklarının altını çizen Başkan Akyürek, “Şehrimizdeki Selçuklu mirası ile ilgili özel çalışmalar yürütüyoruz. Mevlana Müzesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında kötü yapılaşmış alanı kamulaştırdık. Tarihi yapıya uygun yeni binalar yaptık. Alaaddin Tepesi’nin yeniden düzenlenmesi konusundaki projelerimiz tamamlandı. Burayı açık müze haline getirecek ve doğal taş dışında herhangi bir yapı kalmamasını sağlayacağız. Eski adliye binasını Adalet Bakanlığı’ndan devralarak tarihi Kent Meydanı yapımına başladık. Yaptığımız çalışmalarla Selçuklu mirasını tam olarak ortaya çıkarıyoruz” dedi.

 

Konya’da yapılan ulaşım projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, “Ulaşımla ilgili ciddi yatırımlar yaptık. 29 yeni cadde açtık. 80 yılda 8 köprülü kavşak yapılan şehrimize bu dönemde 21 köprülü kavşak yaptık. 3 kilometrelik Kampus içi raylı sistem hattını açtık. Mevcut raylı sistemin hafif metro sistemine geçilmesiyle ilgili projemizi tamamladık. Projenin ilk ayağı üniversite önündeki köprülü kavşakta yapılıyor. Burada raylı sistem yoldan bağımsız hale getiriliyor. Eski hattın 4,5 kilometrelik kısmını 2,5 yıl içinde yer altına alacağız. 5 yıl içinde taşıtlar yenilenecek. Alaaddin-Adliye arasındaki 7 kilometrelik alana yeni raylı sistem yatırımı için gerekli izinler alınarak projeler tamamlandı. Bu bölgeyi öz kaynakla ihale edeceğiz. Bu bölüm de 2 yıl içinde tamamlanacak” şeklinde konuştu

 

Konya’nın su konusundaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’ya havza dışından su getirmek içinde DSİ ile anlaşma yaptıklarını söyledi.

 

Konya’ya bugüne kadar hizmet eden belediye başkanlarının çok güzel hizmetler yaptığını hatırlatarak teşekkür eden Başkan Akyürek, bu halkaya yeni ve güzel zincirler eklediklerini, yapılan çalışmalarla Konya’nın marka kent olma yolunda ilerlediğini vurguladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA