• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süne ile mücadele başladı
18 Mayıs 2009 Pazartesi 17:56

Süne ile mücadele başladı

Konyada Tarım İl Müdürlüğü tarafından doğaya 100 bin yararlı böcek bırakılarak süne ile mücadele başlatıldı.
Konya’da Tarım İl Müdürlüğü tarafından doğaya 100 bin yararlı böcek bırakılarak süne ile mücadele başlatıldı.
Konya Ticaret Borsası’nda konu ile ilgili yapılan basın toplantısına Konya Valisi Osman Aydın, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli ve davetliler katıldı. Konya Valisi Osman Aydın, bu sene tarımda altın bir yıl yaşanacağını belirterek, “Bu yıl yağışlar çok iyi gitti, çiftçinin yüzünü güldürdü. Ama bununla birlikte çiftçiyi bekleyen önemli sorunlar var. Zararlılarla mücadele bunun en önemli ayağıdır. Güneydoğu bölgesinde yağışların azlığı, Akdeniz’deki yağışların fazlalığı sıkıntılar yaşatıyor. Onun için Konya’daki buğdayın önemi kat kat artmaktadır. Kaliteli ürün için zararlılarla mücadele etmek gerekiyor. Bunun için herkese görev düşüyor. Bunu başarırsak çiftçimiz kaliteli ürün elde edecektir. Bununla birlikte Konya’nın ticareti daha iyi olacaktır” dedi.
Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, bu yıl yağışların yüksek olacağı tahmin edildiğini ifade ederek, “Buğdayın kalitesini etkileyen en önemli faktör süne zararının önüne geçilmesi için çalışmalar bu yılda devam etmektedir. Biyolojik mücadele kapsamında il müdürlüğümüz bünyesindeki insektaryumda 3 milyon faydalı böcek yumurta parazitoidi üretimi tamamlanmış, buna ilave olarak Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden de 1 milyon 500 bin adet parazitoid salımı yapılmak üzere ilimize getirilmiştir. 2009 yılı çalışmalarında 44 sürvey ekibi ile 2 kontrol ekibi olmak üzere 46 ekipte toplam 198 personel görev almıştır. Sürvey ve mücadele 20 ilçe, 425 köy ve toplamda 6 milyon 7 bin dekar alanda yapılacaktır” şeklinde konuştu.
Daha sonra protokol üyeleri Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde yaklaşık 100 bin faydalı böceği doğaya bıraktı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA