• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su sayaçlarınızı donmaya karşı koruyunuz
12 Kasım 2009 Perşembe 11:25

Su sayaçlarınızı donmaya karşı koruyunuz

Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKİ) su abonelerini sayaç ve abone şube yolu donmasına karşı uyardı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKİ) su abonelerini sayaç ve abone şube yolu donmasına karşı uyardı.

Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle abonelerin sayaçları ve tesisatları ile tatlı su çeşmelerini iyi korunması gerektiğini vurgulayan KOSKİ Genel Müdürlüğü, sayaçların ve çeşmelerin iyi korunmaması durumunda abonelerin sıkıntıya düşebileceğini açıkladı.

Sayaç donmasını önlemek için gerekli koruma yapılmazsa sayaçların arıza yaptığı, bunun bedelinin de 27,14 TL olduğu hatırlatılan açıklamada, geçtiğimiz yıl kış aylarında 4 bin 193 adet su sayacı donması vakasının yaşandığı, bu sayaçlar için toplam 113 bin 798,20 TL harcama yapıldığı belirtildi.

DONMAYA KARŞI GEREKEN TEDBİRLERİ ALALIM

Konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

“Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir. Gereken koruma önlemini almadığı için su sayacı donan aboneden, sayaç değiştirme bedeli olarak 27,14 TL, ayrıca kolon borularında ve abone şube yolunda oluşacak donmadan dolayı açma işleminden de 50 TL alınmaktadır. Tedbir almanın donmadan sonra oluşacak çözümlerden daha ucuz olduğu unutulmamalıdır.

DONAN SAYACA SICAK SU DÖKMEYİN!

Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 hattından KOSKİ'ye müracaatta bulunması gerekmektedir.”

DON OLAYLARINA KARŞI SAYAÇMATİK

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü öncülüğünde geliştirilen ve satışa sunulan Sayaçmatik’lerin sayaç koruyucu malzeme ile donmaların önüne geçtiği vurgulanan açıklamada, dökme köpük malzemeden imal edilen ve her türlü sayaca uyan Sayaçmatik’in 5,50 TL karşılığında KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden temin edilebileceği kaydedildi.

KIŞ AYLARINDA SAYAÇLAR NASIL KORUNUR?

Açıklamada, kış aylarında sayaçların korunması için yapılması gerekenler de şöyle anlatıldı:

- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle KOSKİ'ye bildirilmelidir.

- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır.

- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.

- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA