• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigarada öncelikli etken Çevre
12 Kasım 2009 Perşembe 16:47

Sigarada öncelikli etken 'Çevre'

Selçuklu Belediyesi tarafından hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında personele sigaranın zararları konusunda seminer verildi.
Selçuklu Belediyesi tarafından hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında personele sigaranın zararları konusunda seminer verildi.  Bir Hayalim Var Eğitim Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Kadir Dikici tarafından verilen seminerde sigaranın zararları konusuna değinildi. Konuşmasında sigaranın hayatı olumsuz etkileyen birçok tehlikeyi beraberinde getirdiğini ifade eden Dikici sigaraya nasıl başlanıldığı ve nasıl bırakılması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi. 
     “Sağlık; bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyilik halidir” diyen Kadir Dikici, “Ülkemizde sigara içme oranını % 42’dir. Erkeklerin % 62 si, kadınların % 38 si sigara bağımlısıdır” dedi. Bu rakamların çok ürkütücü olduğunu ifade eden Dikici, Ülke nüfusunun yarısına yakınının sigara kullandığını ve bu sayının yarısının önümüzdeki yıllarda hayatını kaybedeceğini vurguladı.

Sigaranın sağlığa zararları ve sigara içme yasağı hakkında da bilgi veren Kadir Dikici, “Sigara toplum sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Sigara tüketiminin asgariye indirilmesi ve özentiyle başlanılan bu alışkanlığı büyük ölçüde ortadan kaldırmak için elimizden gelen çabayı hep birlikte göstermeliyiz. Yeni düzenlenen yasalar bu konuda önemli ölçüde etki sağlayacaktır. Ayrıca bizler tiryakilerle değil sigaraya karşı savaş vermekteyiz. Sigara, içenlerin yarısını öldürmektedir. Her yıl 4 milyon ölüm sigara nedeniyledir. 2020’de her üç erişkinden birinin ölümü sigaradan olacaktır. Avrupa genelindeki 51 ülkede 1.2 milyon, dünya genelindeki 4.9 milyon insan her yıl sigaradan ölmektedir. Ülkemizde ise en az 70 bin kişiyi öldürdüğü  hesaplanmaktadır. Akciğer kanseri, dünyada kanser ölümleri arasında birinci sırada yer almaktadır.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA