• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehirler de insanlar gibi canlıdır
05 Ekim 2012 Cuma 18:23

'Şehirler de insanlar gibi canlıdır'

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, ''Tıpkı her şeyi önüne katıp süpüren bir sel gibi modern zamanların seli de şehirlerimizin dilini tahrip ediyor, ruhunu yok ediyor'' dedi.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, ''Tıpkı her şeyi önüne katıp süpüren bir sel gibi modern zamanların seli de şehirlerimizin dilini tahrip ediyor, ruhunu yok ediyor'' dedi.
     Yavuz, bir otelde gerçekleştirilen 2. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bir şehrin hem ruhu hem de dili olduğunu söyledi.
     Konya'nın özünü kaybetmemiş, istisna bir şehir olduğunu aktaran Yavuz, ''Konya, tarihiyle ve diliyle ayakta kalmayı başardı. Şehirler artık bizce bir şey anlatmıyor'' dedi.
     Yavuz, TYB'nin faaliyete geçtiği günden bu yana 34 yılda, başta Ankara'da olmak üzere yurt içinde veya yurt dışında ülkenin kültürüne, irfanına, tarihine hizmeti görev bildiklerini vurgulayarak, ''TYB'nin bu süre içinde gerçekleştirdiği faaliyetler gerek sivil toplum, gerekse resmi kurum ve kuruluşlarca örnek olarak kabul edilmiştir. Örnek olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Aynı hizmeti diğer kuruluşların da yapmasını bekliyoruz'' diye konuştu.
    
     -''Şehirler de insanlar gibi birer canlı organizmalardır''
    
     Tarihi kendine meslek edinmiş insanlarla, tarihi konuşacaklarını ve yayınlanacak kitapla da bu çalışmayı ölümsüzleştireceklerini anlatan Yavuz, şunları kaydetti:
     ''Şehirler de insanlar gibi birer canlı organizmalardır. Yani şehirler de bir ruha sahiptir. Bir şehrin dili yüzyıllar, belki de bin yıllar boyunca oluşuyor. Tahkim edile edile geliyor. Tıpkı her şeyi önüne katıp süpüren bir sel gibi modern zamanların seli de şehirlerimizin dilini tahrip ediyor, ruhunu yok ediyor.''
     TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan ise şehirlerin insanlığın ortak mekanı olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin şehirlerinin yeniden kurulduğunu gördükleri belirten Doğan, 1950'lere kadar şehirlerin adeta çehresi değişmemiş yerler olarak emanet edildiğini, 1950'lerden 1980'lere kadar kör topal değişimler olduğuna dikkati çekti. Doğan, ''1990'lardan itibaren ve nihayet 2000'lerde şehirlerin çehresi değişti. Biz şehirlere başka türlü bakıyoruz ve diyoruz ki; şehirleri yenilerken baltayı ayağımıza vurduk, taşa değil'' dedi.
     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da Hazreti Mevlana'nın oluşturduğu Mesnevi ile şehri yönetenlerin yaptığı Alaaddin Camisi'nin, Konya'nın medeniyetinin oluşmasındaki katkıların birbirine çok benzer olduğunu belirtti.
     Doğan, ''Bizim, bundan sonra sadece yeni eserler yapmakla değil, yeni düşünceler de üreterek şehir tarihine katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.
     Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çok anlamlı bir toplantıda olduklarını ve bu toplantıdan Konya olarak çok istifade edeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
     ''Toplantının Konya'da yapıldığı dönem aslında bizim de şehirle ilgili bir çok yeni çalışmaya girdiğimiz bir döneme rastlamış oldu. Şehirler aslında, taştan, topraktan, binadan, demirden ve çimentodan ibaret değil, şehirlerin bir ruhu var'' dedi.
     Konuşmaların ardından TYB Başkanı Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek'e teşekkür plaketi takdim etti.
     Programa, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve çok sayıda davetli katıldı.  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA