• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayicilere İngilizce ders
19 Temmuz 2009 Pazar 19:42

Sanayicilere İngilizce ders

Konya'da ilköğretim okulu mezunu olan ancak, ihracat yaparken büyük güçlüklerle karşılaştıkları için İngilizce öğrenmeye azmeden sanayiciler, Türk ve Amerikalı öğretmenlerinden ders alıyor.

Konya Özel İsmail Kaya Lisesi Müdürü, aynı zamanda İngilizce öğretmeni Mehmet Birekul, yaz tatili döneminde okul öğrencilerine İngilizcelerini keyifli bir ortamda geliştirebilmeleri için, ''doğrudan konuşma İngilizcesi öğrenmeye'' dayalı kurslar verdiklerini belirtti.

Bu durumdan haberi olan, okulda çocuğu bulunan bazı sanayici velilerin de bir arkadaş grubu oluşturduklarını, kendilerinin de aynı kursu almak istediklerini anlatan Birekol, ''Kurs, 4 hafta önce başladı, yaklaşık 2 ay devam edecek. Tüm işlerini bırakarak buraya gelen ilköğretim okulu mezunu sanayicilere, Amerika'dan Konya'ya gelen biri İngilizce öğretmeni, giderleri ise konuşmayı geliştirmeye yardımcı olacak 3 okutman ders veriyor. Ben de bu kursta ders veren öğretmenlerden biriyim.'' dedi.

Birekul, sanayicilerin ilköğretim okulu mezunu olmalarına rağmen 4 haftada İngilizce öğrenme konusunda büyük ilerleme kat ettiklerini vurgulayarak, ''Arkadaşlarımız öyle azimli ki, bazıları akşamları geç saatte, kafalarına katılan bir İngilizce kelime için cep telefonlarından beni arayıp bunu soruyor. Bu durum bizi çok mutlu ediyor.'' diye konuştu.

Okulun bir sınıfında, haftanın 5 günü 4'er saat konuşma ağırlıklı İngilizce eğitimi alan ilköğretim okulu mezunu sanayiciler ise şunları kaydetti: ''Onca para verip tuttuğumuz tercümanların, ürünü fazla fiyata satıp bize düşük gösterdiklerini fark edince, İngilizce öğrenmek farz oldu. İngilizce öğrenmek, gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor bir şey değilmiş. Her şeyden önce bunun için mutlu olduk. Onca işimizin arasında, iş yerinde durmadığımız için büyük karlar kaybetmeyi göze alarak, bu İngilizce'yi öğrenmeye adeta baş koyduk. Hocalarımızın çoğunun da Amerikalı olması çok önemli, Bizim ricamızı kırmayıp, çok büyük özveri göstererek bize bu imkânı sağlayan Okul Müdürümüz Mehmet Birekul'a minnettarız.''

Sanayiciler, kendilerinin çoğu ihracat yapan Konya'daki tüm sanayicilerin İngilizce öğrenmek zorunda olduklarını, kendilerinin buna ciddi anlamda öncülük yaptıklarını düşündüklerini sözlerine ekledi.

İngilizce öğrenmeye çalışan sanayiciler ile Amerikalı öğretmen ve okutmanlar arasında yaşanan İngilizce diyaloglar, zaman zaman Amerikalı öğretmenleri güldürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA