• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rehabilitasyon operasyonunda ikinci dalga
10 Temmuz 2009 Cuma 17:33

Rehabilitasyon operasyonunda ikinci dalga

Konya polisinin geçen hafta rehabilitasyon merkezlerine yaptığı ilk operasyonun ardından düzenlenen ikinci operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.
Konya polisinin geçen hafta rehabilitasyon merkezlerine yaptığı ilk operasyonun ardından düzenlenen ikinci operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.
 
Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri tarafından rehabilitasyon merkezleri aracılığıyla devleti 3 milyon TL dolandıran şebekeye yönelik ikinci dalga operasyon gerçekleştirildi. İkinci dalgada da örgüt lideri olarak M.E.D.'nin yer aldığı iddia edilirken, Konya başta olmak üzere Erzurum, İstanbul, Mardin ve Niğde'den 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin rehabilitasyon merkezlerinde öğretmen olarak görev yaptığı öğrenildi.
 
Operasyonda ilk dalga geçtiğimiz hafta 16 rehabilitasyon merkezi aracılığıyla devleti 1 yılda 3 milyon TL dolandıran şebekeye düzenlenmişti. Operasyonun ardından gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen 17 şüpheli tutuklanmış, 13'ü hakkında ise adli kontrol cezası verilmişti. Operasyonun devam ettiği bildirildi.
YORUMLAR
BU İŞİN TEK SORUMLUSU MİLLİ EĞİTİM!...
Yavuz YAMTAR
ENGELLİLERİN İSTİSMARI VE HAKSIZ KAZANÇ YOLLARI Görsel ve yazılı medyada; engellileri istismar eden, ailelerini kandıran ve devleti dolandıran birkaç kirli kurum ve iğrenç yaratıkların yaptığı alçaklıkları ibretle izledik. Keşke sadece bunlarla kalınsa?!... Sayıları az da olsa dürüst olanları ve çalışanları tenzih ederim. Daha postu taranacak, evrakları ve imzaları tek tek incelenecek niceleri var?!.. Birçok rehabilitasyon merkezlerinin engellilere bakış açısını çok iyi biliyoruz. Özel eğitimle hiç ilgisi olmayan, bu işi emlakçı veya oto galerici zihniyetiyle sadece ticaret matahı olarak gören kurum sahipleri vardır. Engelli devam etsin-etmesin; eğitim ücretlerini alan, haftada bir gün kuruma gelerek altı gün gelmiş gibi gösteren, hatta hiç gelmeyip belgesini kiralayan ve aylık eğitim ücreti programlarına ay sonunda imza atan, gerçekte 1.500-4.000 TL arasında çalıştırdıkları halde maaş bordrolarındaki asgari ücretin karşısını imzalayan ve maliyeyi ve SGK.nu zarara uğratan öğretmen müsfettelerini baş tacı yapan, ancak dürüst çalışan ve hayali eğitim programlarını imzalamayan öğretmenleri vicdansızca işten atan kurum sahiplerini biliyor ve duyuyoruz. Rehabilitasyon merkezlerinin birçoğun da engelli yavrularımıza elma-armut resmi boyatıp birkaç ta çizgi çektirerek eve gönderen kurum sahipleri ve basiretsiz öğretmenlerin olduğunu hep biliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüklerinin ise bu kirli oyunlar karşısında sadece seyirci kalması veya usulen soruşturmalarla iddiaları geçiştirmesi işin başka üzücü bir tarafıdır. Dolayısıyla bu tür rehabilitasyon merkezlerini eğitim kurumu olarak görmemiz de mümkün değildir. Bunu adı resmen; engelliyi istismar etmek, ailenin gözünü boyamak, haksız kazanç elde etmek ve organizeli bir şekilde devleti dolandırmaktır. Selam, sevgi ve saygılarımla...
88.254.19.196
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA