• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piri Reis Parkı Konya nın en fonksiyonel parkı olacak
16 Kasım 2009 Pazartesi 14:56

Piri Reis Parkı Konya' nın en fonksiyonel parkı olacak

Konya park kültürüne yeni bir anlayış kazandıran Piri Reis Parkının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Selçuklu Belediyesi tarafından Sancak Mahallesi İstanbul yolu üzerine 46 bin m²’lik alana inşa edilecek olan Piri Reis Parkının temeli düzenlenen törenle atıldı. Mahalle halkanın her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip park, tasarım ve fonksiyonellik açısından daha önce yapılanlardan farklı olacak.

Piri Reis Parkının Temel Atma Törenine; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Çevik, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Daire Müdürleri, Oda Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Sancak Mahalle Muhtarı İbrahim Büyükkabadayı’nın açılış konuşması ile başlayan törende Mahalle Muhtarı Büyükkabadayı, Konya’nın en önemli ve büyük parklarından birinin mahallelerinde yapılıyor olması nedeniyle Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim altay’a teşekkür etti.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaklaşık 2 aydır her hafta farklı bir mahallede farklı bir hizmetin açılışı yada temel atma töreninde birlikte olduklarını belirterek bu durumun kendilerine büyük mutluluk verdiğini söyledi.

Başkan Altay, “Selçuklu’da büyük bir yeşil alan seferberliği başlattık. Kısa sürede projelendirdiğimiz parklarımızdan tamamlananları hemşehrilerimizin hizmetine açıyoruz. 46 bin m² alana sahip bu parkımız şimdiye kadar yapılanlardan farklı özelliklere sahip olacak ve bölgeye ivme kazandıracak. Bir çok şehirden daha büyük metropol bir şehre hizmet ediyoruz. Ortak akıl ve bilimsel yöntemlerle yönetme hedefiyle yola çıktık ve göreve geldiğimizde 14 bin hemşehrimizle anket çalışması yaptık ve bu anket sonucunda yeşil alan ve park eksikliği ilk sırada yer aldı. Hemşehrilerimizin bizden en çok talep ettiği hizmeti gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çalışmalarımız bunlarla sınırlı olmayıp daha iyilerini de sizlerin hemşehrilerimizin hizmetine sunma gayreti içinde olacağız. Çeşitli mahallelerde yeşil alanların yanı sıra Mahalle Konakları, Hanımlar Lokali ve spor salonları gibi binalar yapmaya da devam edeceğiz. Törenimize katıldığınız için teşekkür ediyor ve parkımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Çevik, temeli atılan Piri Reis Parkının Konya ve Selçuklu’ya hayırlı olmasını dileyerek “Her hafta başka bir tesisin açılışı ya da temel atma töreninde bir arada oluyoruz. Bugün ise bir başka hizmetin törenini gerçekleştiriyoruz. Belediyelerimiz birlik içinde çalışarak adeta hizmette yarışıyorlar. Bu nedenle kendilerini kutluyorum. Bu güzel hizmetlerin bölgemize kazandırılmasında emeği geçenlere ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Piri Reis Parkı’nın Selçuklu ve Konya’ya hayırlı olmasını dileyerek parkın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Akyürek, “Konya büyüyor, gelişiyor ve her geçen gün daha ileriye gidiyor. Yerel yönetimler olarak Konya’nın her alanda en iyi yerde olması geçen büyük bir gayretle hizmet ediyoruz. Hizmetlerimiz bunlarla sınırlı olmayıp özellikle park ve yeşil alanda kişi başına düşen yeşil alan miktarını daha da artırma gayesiyle gayret göstermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan duadan sonra protokol üyeleri tarafından topluca temel atıldı. Piri Reis Parkı; çocuk oyun donatıları, yürüyüş yolları, futbol, voleybol ve basketbol sahalarının bulunduğu sosyal, kültürel donatı alanları ile bölgenin cazibe merkezi olacak. Her yaştan ve her kesimden insanın doğa ile bütünleşeceği, büyük çoğunlukla açık mekânlar içinde tasarlanan proje de dinlenme, eğlence, sportif faaliyet alanları, 4 adet fıskiyeli havuz, perguleler, asma-germe mebran örtü sistemi de yer alıyor. Oyun alanlarının tabanı kauçuk malzeme olarak tasarlanıyor. Ayrıca 4 çocuk oyun alanı bulanacak olan parkta oyun alanlarından ikisi ahşap diğer ikisi ise gemi şeklinde ve fiber glas olarak tasarlandı. Parkın kısa bir zamanda tamamlanarak, bölge halkının hizmetine sunulması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA