• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ova suya çok sevindi
05 Kasım 2009 Perşembe 13:09

Ova suya çok sevindi

Konya Ovası'na Kasım ayının 4 gününde gelen bol miktarda yağış, ekimini yeni yapıp yağmur bekleyen çiftçiyi sevindirdi.

     Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, Konya kent merkezi ile ilçelerin bu ayın başında 4 gün boyunca bol yağış aldığını söyledi.
     Konya merkezine 4 günde metre kareye51 kilogram yağış düştüğünü belirten Şen, ''Bu yıl sadece 4 günde düşen yağış geçen yılın bir aylık döneminin iki katına ulaştı. Bu yıl ekim ayında yağış azlığı vardı. Kasım ayının 4 gününde etkili olan yağış, bu eksikliği giderdi'' dedi.
     Şen, Konya'nın ilçelerinde de yağışın yüz güldürdüğünü vurgulayarak, yağmurlu geçen 4 gün boyunca Seydişehir'e metre kareye155 kilogram, Akşehir'e 104, Hadim'e 83, Yunak'a66 kilogram yağış düştüğünü, bu yağışların özellikle yeni ekim yapan çiftçiyi sevindirdiğini bildirdi.
     Önümüzdeki 1 hafta boyunca yağış beklemediklerini anlatan Şen, buna karşın bölgenin artık kurak periyottan yağışlı periyota geçtiğini düşündüklerini, yağışların bundan sonra bol olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.
     Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk ise geçen yıl kasım ayında kent merkezinde metre kareye23 kilogram yağış düşmesine karşın bu yıl kasım ayının sadece 4 gününde metre kareye51 kilogram yağış düştüğünü belirtti.
     Ekim yapılan dönemde bol miktarda yağış düşmesinin çiftçiyi çok sevindirdiğini, bu yıl verimin iyi olacağını düşündüklerini ifade eden Motuk, şunları kaydetti:
     ''Yağmurun ardından güneş açtı. Tarlalarımız suya doydu. Ekmeyenler de artık ekimini yapacak. Yani yağmur çok iyi bir zamanda yağdı. Ayrıca bölgenin artık ıslak periyota girdiği belirtiliyor. Bu verimin, rekoltenin daha da artacağı anlamına geliyor. Burada önemli olan çiftçinin desteklemelerinin de zamanında verilmesidir. Bugüne kadar gübre, tohum gibi desteklemelerin zamanında verilmemesi nedeniyle çiftçimiz zarara uğruyordu. Bu yıl bu desteklemelerin gecikmeden verilmesini istiyoruz.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA