• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okyanusa devam edildi
20 Kasım 2009 Cuma 18:13

Okyanus'a devam edildi

Konya polisinin, Okyanus Şirketler Grubunun aldığı ihalelerle ilgili başlattığı ''Final'' operasyonu kapsamında, 10'u tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Konya polisinin, Okyanus Şirketler Grubunun aldığı ihalelerle ilgili başlattığı ''Final'' operasyonu kapsamında, 10'u tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi.
     Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ile Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, şirketin avukatı İlker Turdan, Mustafa Mete, Rüstem Aydın, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş, başka bir suçtan hükümlü Hikmet Gürsel, başka bir suçtan tutuklu Engin Şahin ve aralarında çoğunluğu kamu görevlisi olan 20 tutuksuz sanığın ifadeleri alındı.
     Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğünde görevli olan ve ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen tutuksuz sanık Hasan Hüsnü Eren, suçlamaları kabul etmedi.
     Kendisinin, Afyonkarahisar'daki tüm hastanelerin radyoloji görüntüleme sisteminin dijital ortama geçirilmesi konusundaki çalışmayı üstlendiğini belirten Eren, ''Bu sistemle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Sanıklardan İlker Turdan ve Hüseyin Taşdöğen'le konuyla ilgili olarak diğer bazı firma yetkilileriyle görüştüğüm gibi görüştüm. Görüşme kendi randevu talepleri doğrultusunda oldu'' dedi.
     Sistem sayesinde hastalarla ilgili röntgen kayıtlarının dijital ortamda dünyanın her yerinden incelenebildiğini anlatan sanık Eren, ifadesini şöyle sürdürdü:
     ''Bu konuda yapılan ihalelerle ilgili olarak yetkili kişi sıfatıyla görev aldım. Sağlık Bakanlığı müfettişlerince bu konuda soruşturmaya tabi tutuldum. Ancak suç teşkil edecek bir şeye rastlanılmadı. Tüm ihalelerin şeffaf ve katılımın çok olması yönünde çaba gösterildi. Sistem, film çekilmediği için de çevreci olup aynı zamanda 5 yılda kendini amorti edebilecek konumda. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.''
     Okyanus Şirketler Grubunda temizlik görevlisi olarak görev yapan tutuksuz sanık Hasan Akıncan da örgüt üyeliği ve Özgür Büyükalemdar'a yönelik yağma suçlamasının asılsız olduğunu söyledi.
     Büyükalemdar'ın şirkette para çalınmasıyla ilgili bir olaya karıştığı için işten çıkarıldığını öne süren Akıncan, ''Ben de bu nedenden dolayı bir süre işten uzaklaştırdım. Ancak şirket sahibi Nusret Argun, tekrar çalışmaya devam etmemi istedi. Büyükalemdar'a senet imzalatılması sırasında yanlarında değildim. Suçsusuz ve beraatımı istiyorum'' dedi.
     Diğer tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.
     Tutuklu sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.
     Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunmalarının ardından tutuklu sanıkların tahliye taleplerin reddine karar vererek, diğer bazı tutuksuz sanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksik evrakın tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.
     Mahkeme heyeti, 8 Mayıstaki duruşmada da SÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Abdullah Koyuncu, SÜ Tıp Fakültesi Müdür Yardımcısı Ahmet Atilla Çalışkan, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sahar, Ahmet Tan, Ali Aktaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Bekir Börekçi, Ercan Korkmaz, Gökhan Yıldız, Hasan Hüseyin Yumuk, Hüseyin Çakmak, İsa Ünal, İsmail Tuna, İsmet Tolu, Mehmet Ali Kuytu, Mehmet Emin Süt, Mehmet Erdoğan, Mehmet Tacettin Akdeniz, Mehmet Yavuz, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Parlayıcı, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil, Nuri Şener, Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen, Salih Şevket Yılmaz, Suat İyilikli, Şaban Ekici, Uğur Kendirli, Yunus Ağralı, Zafer Köseli ve Zafer Öztürk, 29 Hazirandaki duruşmada ise Osman Şensoy ve Ramazan Diler Hodaloğulları'nın tahliyesine karar vermişti.
     Sanıklar hakkında, Konya ve 7 ilde eş zamanlı olarak 17 Kasım 2008'de düzenlenen operasyonla ilgili, ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, nitelikli yağma, örgüt üyeliği, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve özel belgede sahtecilik'' iddialarıyla dava açılmıştı.
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA