• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEDAŞTA Cevap bekleyen sorular
09 Ekim 2009 Cuma 01:31

MEDAŞ'TA Cevap bekleyen sorular

Toplamda milyon TLyi aşan tarımsal sulama gelirleri, MEDAŞın yeni sahiplerine mi kalacak?
MEDAŞ’TA İLGİNÇ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onay vermesinin ardından Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. 30 Ekim’de Alarko Grubu’na devrediliyor. Devir öncesinde MEDAŞ Genel Müdürü Tevfik Gazel’in ani bir kararla görevden alınması çeşitli kuşkulara neden olurken, tarımsal sulama tahsilatlarının özelleştirme sonrasına kalacağına yönelik iddialar tartışmalara yol açtı. Mevcut tahsilat sistemi içerisinde sulama gelirlerinin Alarko’ya kalacağı öne sürülüyor.
SADECE ÇUMRA’DAN 550 BİN TL
Sulama abonelerinden elde edilen gelir, büyük meblağ tutuyor. Sadece Çumra ve çevresinde tarımsal sulama abonelerinin borcu yaklaşık olarak 550 bin TL civarında. Çumra Sulama Birliği Genel Sekreteri Adnan Çay, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayının birinden önce faturaların çiftçilere ibraz edildiğini belirtti. Çay, MEDAŞ’ın yıllık tahsilat yaptığını ve Eylül-Ekim aylarında bu tahsilatı gerçekleştirmek için fatura ibraz ettiğini kaydetti.
ÇİFTÇİ ZATEN 30 EKİM SONRASINA BIRAKIYOR
Ahmet Çay, “Eylül ayında ilk faturalar ibraz edildi. Ancak çiftçi halen sulama yapmaya devam ediyor. Bu nedenle fatura ödemelerini genelde geciktiriyor. Fatura ödemesi için belirlenen son günün geçmesine rağmen, çiftçi elektrik borcunu ödemiyor. Toplam alacağın ancak yüzde 20’lik bir kesimi tahsil edilebiliyor. Çiftçi ödeme için pancar paralarını bekliyor. Bu nedenle ödeme gecikiyor, faiziyle birlikte çiftçiden alınıyor” dedi.

MEDAŞ’ın alacakları Alarko’ya mı?

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin bağlı ortaklığı Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (MEDAŞ) 30 Ekim 2009 tarihi itibariyle Alarko Grubu’na devrediliyor. MEDAŞ Genel Müdürü Tevfik Gazel, özelleştirmenin ardından Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden alınarak aynı şirket bünyesinde boş bulunan Başuzman kadrosuna atandı. Devrin ardından MEDAŞ’ın sulama birliklerinden alacağı yüklü miktardaki elektrik faturası gelirleri de Alarko Grubu’na kalmış oldu.
FATURALARIN YALNIZ YÜZDE 20’Sİ ÖDENİYOR
Çumra Sulama Birliği Genel Sekreteri Adnan Çay, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayının birinden önce faturaların çiftçilere ibraz edildiğini belirtti. MEDAŞ’ın yıllık tahsilat yaptığını ve Eylül-Ekim aylarında bu tahsilatı gerçekleştirmek için fatura ibraz ettiğini dile getiren Ahmet Çay, “Eylül ayında ilk faturalar ibraz edildi. Ancak çiftçi halen sulama yapmaya devam ediyor. Bu nedenle fatura ödemelerini genelde geciktiriyor. Fatura ödemesi için belirlenen son günün geçmesine rağmen, çiftçi elektrik borcunu ödemiyor. Cebindeki nakit parayı ihtiyaçlarını gidermek için kullanıyor. Toplam alacağın ancak yüzde 20’lik bir kesimi tahsil edilebiliyor. İleriki tarihlerde şeker pancarından ödeme yapıldığında birliğimiz otomatik olarak çiftçinin elektrik borçlarını kesiyor ve MEDAŞ’a ödemesini yapıyor” dedi. Şu ana kadar 33 bin sayaçta uygulama yapılıp fatura kesildiğini dile getiren Adnan Çay, yaklaşık 550 bin TL civarında borç çıktığını ve bunun büyük bir kesiminin şeker pancarından yapılacak ödemeye bırakıldığını anlattı.
merhaba
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA