• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük senaristlerin çektiği filmler beğeniyle izlendi
30 Temmuz 2009 Perşembe 12:40

Küçük senaristlerin çektiği filmler beğeniyle izlendi

Çekimleri 6 hafta süren 'Alacakaranlık" ve 'Su Savaşları' adlı filmlerin senaryosunu yazıp yöneten öğrenciler, rol alarak yeteneklerini de sergiledi
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Yunak Öğrenim Birimi ile ortaklaşa yürütülen 'Kısaca Düşlerim Projesi' kapsamında 16 ilköğretim öğrencisi, hazırladıkları 2 filmi izleyicilerin beğenisine sundu.

Çekimleri 6 hafta süren 'Alacakaranlık" ve 'Su Savaşları' adlı filmlerin senaryosunu yazıp yöneten öğrenciler, rol alarak yeteneklerini de sergiledi. Büyük ilgi gören filmlerde öğrenciler, sınav kaygısı ile su tasarrufunun önemine dikkat çekti.

Film gösteriminden önce İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Kazım Tolga Gürel, Yunak halkına 'Medya Okuryazarlığı' ile 'Çocuk ve Medya' konularında seminer verdi. Televizyon izlerken seçici davranmak gerektiğini belirten Gürel, aksi takdirde televizyonun silah kadar zararlı olabileceğini belirterek, "Çocuğunuzun neyi izleyeceğine siz karar verin. Sürekli televizyon izlemenin çocukların hayal gücünü ve üretkenliğini azalttığını unutmayın." dedi.

FİLMLER BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Seminerin ardından filmlerin gösterimine geçildi. Yunak'ta çekilen 5 dakikalık 'Alacakaranlık' filminde Seviye Belirleme Sınavı'na giren öğrencilerin sınav öncesi yaşadığı kaygılar anlatırken, 13 dakikalık 'Su Savaşları' adlı filmde ise tasarruflu su kullanımının önemi anlatıldı.

Filmlerin senaryosunu oluşturan çocuklar, filmlerde de rol alarak oyunculuklarını sergiledi. Beyaz perdeye yansıtılan her iki film de büyük beğeni topladı. Yunaklılar büyük ilgiyle izledikleri filmleri ayakta alkışladı.

Yunaklı vatandaşlar, "Gerçekten de harika iki yapım olmuş. Filmlerin bu kadar gerçekçi ve kaliteli olabileceğini düşünmemiştik. Büyük beğeni ile izledik. Çocuklarımızla iftihar ettik." dedi.

TEGV üyesi ve Proje Koordinatörü Kenan Doğan, film gösterimi sonrası yaptığı konuşmada, çocukların sosyal gelişimine büyük katkısı olan bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, benzer projeleri desteklemeye devam edecekleri müjdesini verdi.

TEGV Yunak Öğrenim Birimi Sorumlusu Sümeyra Ergün de, "Öğrencilerimiz ilk defa bir filmde rol aldı. Günlük sorunlarını kendileri yazdı, İletişim Fakültesi'nin desteği ile beyazperdeye uyarladı ve yönettiler. Kendi projeleri olduğu için de rollerini çok iyi oynadılar. Zorluklara ve imkansızlıklara rağmen başardılar." diye konuştu.

İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Kazım Tolga Gürel, 6 hafta önce başladıkları proje ile ilk önce öğrencilere İletişim Fakültesi Süha Arın Kısa Film Atölyesi'nde kamera çekimi, senaryo yazımı ve montaj gibi teknik konularında eğitim verdiklerini söyledi.

Gürel, "Çocuklar eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından kendi yaşamlarının anlamını, dünyaya bakış açılarını ve en önemlisi de düşlerini önce kağıda döktüler. Daha sonra düşlerini beyazperdeye aktarıp Yunak halkı ve bizlerle paylaştılar. Oldukça zor işin üstesinden başarı ile gelerek örnek oldular." dedi.

Gösterim sonunda İletişim Fakültesi akademisyenleri ile TEGV görevlileri, projeyi gerçekleştiren öğrencilere kitap ve defter armağan etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA