• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTB den anız yakma konulu panel
27 Ekim 2009 Salı 17:00

KTB' den anız yakma konulu panel

Çiftçilerin bilinçsizlik ve yanlış inanışlar nedeniyle anız yaktıklarını belirten Kaleli, "Toprağa büyük zararları bulunan anız yakmanın mutlaka önüne geçilmesi gerek. Bu konuda seferberlik ilan edilm
Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, israf, gıdaya olan talep ve nüfus artışı nedeniyle tarıma olan ihtiyacın her geçen gün arttığını söyledi.

Konya Valiliği, Ticaret Borsası, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Teknokent Teknoloji Hizmetleri'nin işbirliği ile gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan Kaleli, tarımdan daha fazla verim alınması için bilimsel tekniklerin kullanılmasının şart olduğunu dile getirdi.

Çiftçilerin bilinçsizlik ve yanlış inanışlar nedeniyle anız yaktıklarını belirten Kaleli, "Toprağa büyük zararları bulunan anız yakmanın mutlaka önüne geçilmesi gerek. Bu konuda seferberlik ilan edilmeli." dedi.

Anız yangınlarını önlememesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı panelde konuşan Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday ise dinin canlılara eziyeti yasakladığına dikkat çekti. Topraktaki birçok canlının yangınlardan etkilendiğini ifade eden Özbuğday, yeryüzündeki canlılara şefkat ve merhametle yaklaşılmasının gerektiğine vurgu yaparak çiftçilerden anız yakmamalarını istedi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Önder de yakılan anızlar nedeniyle binlerce canlının yanarak yok olduğunu anlattı. Anız yakmakla tarlanın veriminin artmadığını ifade eden Önder, yanan toprakların çoraklaştığını kaydetti.

Panelde konuşan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise göreve geldiği günden beri anız yangınlarıyla ilgili çalışma yaptığını vurguladı. Konya'da anız yakmanın çok yaygın olduğuna dikkat çeken Doğan, bu konuda gerekli adımları atacaklarını açıkladı.

Anız yangınlarının önüne geçilmesi için herkese görevler düştüğüne dikkat çeten Vali Doğan, "Anız yakan çiftçilerimiz bunun zararlarından haberdar değil. Devlet olarak bu konuda her türlü çabayı sarf edeceğiz. Çiftçilerimize büyük görevler düşüyor. Tarımda önemli merkezlerden olan Konya'da bu yılki yangınlarda yaklaşık 7 bin ağaç yandı. Anız yakanlar hem ülkeye hem tarıma hem de gelecek kuşaklara zarar veriyor." diye konuştu.

Tarımsal Üretim Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Talat Şentürk de konuşmasında dünya ve Türkiye'de ki tarım alanları hakkında bilgiler verdi. Tarım alanında birçok teşviklerin verildiğini açıklayan Şentürk, çiftçileri uyardı. Türkiye'de her yıl 500 milyon ton toprağın çeşitli erozyonlarla taşındığını açıklayan Talat Şentürk, bu topraklarla birlikte 9 milyon canlının da yok olduğuna vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA