• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı için tek yol
01 Mart 2009 Pazar 14:27

Kredi kartı için tek yol

Tüketiciler Birliği vatandaşın bir numaralı sorunu haline gelen kredi kartı borçları için TBMM sunulan yasa tasarısının bir an önce Meclis'ten geçmesini bekliyor

 

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, vatandaşın bir numaralı sorunu haline gelen kredi kartı borçları için Meclis'e (TBMM) sunulan yasa tasarısının bir an önce Meclis'ten geçerek borçların tekrar yapılandırılması gerektiğini söyledi.
Tüketiciler Birliği Şube Başkanı Mustafa Dinç, insanların gelirlerinin birkaç katı limitli birden çok kredi kartına sahip olduğunu ve bu kartların bir çoğunun limitinin dolu olduğunu belirterek, "İnsanlar nakit sıkıntısı çektiği anda hemen ellerindeki kredi kartlarına sarılıyor ve kendi kazançlarının bir iki misli limitli kartların bütün limitlerini dolduruyor. Kendi geliri daha az olduğu için bu kartların asgarilerini ödemeye çalışıyor ancak üst üste binen faizler nedeniyle bu borç katlanarak büyümeye devam ediyor. Borcun büyümesinin ardından ise yaşanan ahlaki çöküntüyle birlikte intiharlar, cinnetler ve soygunlar yapılmaya başlanıyor. İnsanlar bu kartları kullanırken aslında geleceklerini ipotek altına aldıklarını unutarak hareket ediyorlar" dedi.
Bu konuyla ilgili Tüketiciler Birliği olarak iki maddelik bir yasa teklifini Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na sunduklarını dile getiren Mustafa Dinç, "Hazırladığımız bu iki maddelik yasa teklifinde kredi kartı borçlarının takside bağlanmasını ve buna göre yeni bir ödeme planı hazırlanarak bu borçların tasfiye edilmesini teklif ettik. Ayrıca 'Taksitle Ölme, Takside Böl' isminde bir imza kampanyası başlattık ve bugün itibariyle 220 bin imzaya ulaştık. Konuyla ilgili bir Milletvekilinin de meclise sunduğu bir yasa teklifi var. Buna göre kredi kartı borçları 12 ila 24 ay takside bağlanarak ödenmesi sağlanacak. Bankaların da kendi aralarında konunun çözümüne ilişkin bazı tedbirler alma konusunda anlaştığını biliyoruz. Buna göre ise borçlar tüketici kredisine dönüştürülecek ve yüzde 1.5 gibi bir faizle 36 aya kadar taksitlendirilecek. Hatta bazı kamu bankalarında bu uygulamanın başladığını gördük. Biz Tüketiciler Birliği olarak bütün toplumu etkileyen bu sorunun 2001 ve 2005'te yapılan uygulamalar gibi bir uygulamayla ortadan kaldırılmasıdır" şeklinde konuştu.

İNSANIMIZ KART KULLANMAYI BİLMİYOR
İnsanların kredi kartını nasıl kullanması konusunda hala yeterli bilgiye sahip olamadığını da dile getiren Dinç, "Sokağa çıkın, önünüze gelen ilk vatandaşa sorun. Emin olun cebinde en az iki tane bankanın kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı düzgün kullanıldığında gerçekten yararlı bir araç ancak kazancınızın üzerinde harcamalar yaparsanız çok tehlikeli bir silaha dönüşebiliyor. 2001'de yaşanan krizde insanlar arkalarında bir not bırakıp intihar ediyorlardı. Bugün ise insanlar artık en yakın arkadaşları ve akrabalarını kolundaki bilezik ya da cebindeki parayı alıp borcunu kapatmak için öldürebilecek bir hale geldi. Bu sorun sadece ekonomik değil ahlaki bir çöküntüyü de beraberinde getirdi. Bu konuya gerek hükümet, gerekse bankaların bir an önce kesin bir çözüm bulmaları ülkemizin geleceği açısından artık olmazsa olmaz bir hale gelmiştir" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA