• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korsan sema programları azalıyor
29 Nisan 2009 Çarşamba 14:11

Korsan sema programları azalıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır düzenlenen ücretsiz sema programları, uygun olmayan koşullarda yapılan korsan sema gösterilerini azalttı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır düzenlenen ücretsiz sema programları, uygun olmayan koşullarda yapılan korsan sema gösterilerini azalttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2006 yılında ayda bir defa yapılmaya başlanan sema programları, 2007 ve 2008 yıllarında her cumartesi devam ettirildi. Bu yıl da yoğun ilgi gören sema programlarını haftalık ortalama 2 bin kişi izliyor. Hz. Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü etkinlikleri ile birlikte 2006 yılında 110 bin 856 kişinin izlediği sema gösterilerini bir sonraki yıl 170 bin 955 kişi takip etti. Sema gösterilerini 2008 yılında ise yaklaşık 100 bin kişinin izlediği bildirildi. Etkinliğe Konyalıların yanı sıra yerli ve yabancı turistler ilgi gösteriyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, semanın uygun olmayan ortamlarda yapılmasının önüne geçmek için uyguladıkları bu çalışmanın meyvelerini vermeye başladığını ifade etti.

Haftalık törenler başlamadan önce binlerce kişinin sema izlemek için Şeb-i Arus etkinliklerini beklediğini anlatan Akyürek, 3 yıldır devam eden ücretsiz sema programlarıyla korsan olarak nitelendirilen gösterilerin önüne geçildiğini vurguladı.

Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken etkinlikleri tur operatörlerinin de takip ettiği bilgisini veren Akyürek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ile işbirliği yaparak Mevlana Kültür Merkezi'nde dünyanın en büyük sema salonunda her Cumartesi akşamı aslına uygun olarak sema ayini icra ediliyor. Aksamaksızın gerçekleştirilen programlar sayesinde uygunsuz mekanlarda korsan olarak nitelendirebileceğimiz gösterilerin önüne geçildiği de tespit edilmiştir. Etkinlikler, 2009 yılı boyunca her hafta sonu devam etmektedir." dedi.

Gerçek formatıyla yapılan sema törenlerinin Konya'nın tanıtımının yanı sıra, ekonomiye de katkıda bulunduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, bundan böyle sema öncesinde Mesnevi'den bölümler de okunacağını kaydetti. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA