• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı 400 hayırsever, Bayramı Şırnakta geçirdi
28 Ekim 2012 Pazar 11:30

Konyalı 400 hayırsever, Bayramı Şırnakta geçirdi

Bayramlarını yalnız geçirmek istemeyen Konyalı 400 hayırsever, Şırnak ve ilçelerinde yaklaşık 4 bin ailenin kapısını çaldılar.

Bayramlarını yalnız geçirmek istemeyen Konyalı 400 hayırsever, Şırnak ve ilçelerinde yaklaşık 4 bin ailenin kapısını çaldılar.

Kimse Yok mu Derneği tarafından hazırlanan 5 kiloluk etlerin yanı sıra gıda ve elbise paketlerini kapı kapı dolaşarak fakir ailelere teslim eden Konyalı gönüllüler:”Biz bayramın ne demek olduğunu burada anladık ‘’dediler.
 
Şırnak Yağmur Koleji öğretmenleri ve öğrencileri tarafından destek verilen yardım etkinliği sayesinde girilmeyen mahalle bırakmayan gönüllüler, bir gün boyunca durmak dinlenmek bilmediler.

Mahalle muhtarları tarafından önceden tespit edilen listeye göre adreslere giden Konyalı hayırseverler “Biz listeye göre gidiyoruz ama burada herkes fakir. Keşke herkese yetecek kadar kurban etimiz olsa, herkese versek’’ diyerek çaresizliklerini gözler önüne serdiler.

Zaman zaman duygusal anların da yaşandığı etkinlik süresince fakir ailelerin bayram sevinci olan Konyalı iş adamları, gördükleri acı ve yokluk karşısında gözyaşlarını saklamaya çalıştılar.

Buraların çok ihmal edildiğini, bu yapılan şeyin en az 20 yıl önceden yapılması gerektiğini dile getiren Konyalı işadamı Mücahit Ulusoy, duygularını şöyle ifade etti:”İnanılması güç ama maalesef durum içler acısı. Her evde ortalama 8-9 çocuk var. Bazı evlerde iki üç aile birlikte oturuyor. Birçok aile göç etmek zorunda bırakılmış. Fakir sayısı bir hayli fazla. İnsanlar bir lokma ekmeğe muhtaç. Bizlere çok iş düşüyor. Önümüzdeki yıl getirdiğimiz kurbanları iki katına, üç katına çıkarıp buraya öyle gelmemiz lazım. Bu insanlar aç. Onlar açken biz tok yatamayız’’.

Halkın içinde bulunduğu zor şartları yerinde görmenin çok farklı olduğunu dile getiren Konyalı İşadamı Hüsamettin Uysal ise:’’Gerçekten halkın durumu çok kötü. Biz verdiğimiz kurbanları çok görüyorduk. Hâlbuki bu manzarayı yakından görünce tam tersi bir durum olduğunu anladık. Seneye daha fazla kurbanla gelmek, daha fazla insana ulaşmak gerekiyor. Bu insanlar burada bir lokma ekmeğe muhtaçken bizlerin durup düşünmesi lazım’’

Mahalle aralarında adres bulmaya çalışırken çocukların ilgi odağı haline gelen Kimse Yok mu derneğinin gönüllüleri çocuklara şeker ve oyuncak dağıtmayı da ihmal etmediler.

Kapıya kadar gelen yardımseverleri zaman zaman içeriye çay içmek için davet eden Şırnaklı ailelerin bu sıcak ilgisi, bayramı evinden uzakta geçiren Konyalı hayırseverleri çok mutlu etti.

Bir günün sonunda Özel Yağmur Kolejinde kendileri için hazırlanmış olan geceye iştirak eden Konyalı misafirler, burada duygulu anlar yaşadılar.

Geceye Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ın de katılması, Konyalılar için çok büyük ve güzel bir sürpriz oldu.

Bayramda kendilerini yalnız bırakmayan Konyalı konuklarına minnettar olduklarını dile getiren Özkan, yaptığı duygu yüklü konuşması ile dinleyicilerden yoğun alkış aldı.

Bu kavgayı el birliği ile bitireceğiz diyen Özkan:” Kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi, bozmak isteyenlere en güzel cevabı sizler, bu sıkıntılı zamanda buraya gelerek verdiniz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu halk, yapmış olduğunuz bu fedakârlığı unutmayacak ‘’dedi

Şırnak’ın en büyük aşiret reislerinden biri olan Abdullah Demir’in birlik ve beraberlik adına vermiş olduğu mesajlar ise geceye damgasını vuran en önemli şey oldu.

Bizleri ayırmak isteyenler bu manzaraya iyi baksınlar diyen Demir’in konuşmaları, sık sık alkışlarla kesildi. Demir :” Şırnak, acı oldu geçmişini sizlerin sayesinde bir nebzede olsa unutmaya çalışıyor. Atılan fitne tohumları sizlerin sayesinde bitmeyecek inşallah dedi. Allah sizlerden razı olsun. Şırnak halkı bu iyiliklerinizi asla unutmayacak. Allah yar ve yardımcımız olsun’’ dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA