• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada profesyonel kurtarma tatbikatı
10 Temmuz 2009 Cuma 10:30

Konya'da profesyonel kurtarma tatbikatı

Konya'nın ev sahipliğinde, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) 155 üyesi 3 gün boyunca konakladıkları arazide gerçeği aratmayan kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.
Konya'nın ev sahipliğinde, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) 155 üyesi 3 gün boyunca konakladıkları arazide gerçeği aratmayan kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.
 
 Konya'da yapılan UMKE 3. Göller Bölgesi Eğitimi Sille Barajı'nda yapıldı. Eğitim çalışmasına Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta, Kütahya ve Uşak olmak üzere 7 ilden doktor, hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve sağlık memurlarından oluşan 155 gönüllü katıldı. 3 gün boyunca Sille Barajı'nın ormanlık bölgesinde çadırlarda konaklayan kurtarma ekibi her gün farklı eğitimler yaptı. UMKE'nin eğitimini tamamlamasının ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci'nin gözlemci olarak katıldığı bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta yaklaşık7 metre derinlikteki bir kanala uçan otomobildeki yaralıları kurtarma çalışmasıyla başlandı. Bölgeye gelen ekiplerden doktorlar kanala inerek ilk önce yaralıların durumunu kontrol etti, ardından diğer ekipler iplerle kanala indirildi. Panik yapmadan yaralılara ilk müdahaleyi yapan ekipler, bir yaralıyı kanala gerilen halatla, diğer yaralıları ise kanalın kenarından sedye üzerinde yukarı çekerek kurtardı.
 
 İkinci kurtarma tatbikatı ise Sille Barajı'nın kenarında gerçekleştirildi. Batan bir gemiden karaya vuran yaralılara kurtarma ekipleri ulaşarak ilk müdahaleyi yaptı. Daha sonra yaralılar güvenli bir bölgeye taşınarak tatbikat başarılı bir şekilde bitirildi.

"DÜNYANIN EN İYİ YARDIM TEŞKİLATLARINA SAHİBİZ"
Tatbikatı izleyen ve başarılı bulduğunu belirten Vali Aydın Nezih Doğan, "Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi 1999 yılında yaşanan deprem felaketiyle birlikte kuruldu. Sağlık Bakanlığımızın önem verdiği bir teşkilat oldu. Esas itibariyle doğal afetlerde acil yardım ve kurtarma hizmetlerinde kullanmak için organize edildi. Bugün de burada başarılı bir tatbikat gerçekleştirildi. 1999 yılı acil yardım ve müdahale hizmetleri bakımından dönüm noktası oldu. 17 Ağustos depreminden ağır bir ders çıkarttık. Dünyanın en iyi acil yardım teşkilatlarına sahip bir ülke haline geldik. Geldiğimiz bu nokta ile övünüyoruz. Türkiye'nin her yanında sivil savunma, UMKE, sivil toplum örgütlerinin kurtarma ekipleri ve TSK'nın ekipleriyle hazırız. Allah felaket vermesin, felaket olursa da büyük bir hazırlığımız var. 1999 depreminde bir çok ülke bize yardıma gelmişti, şimdi biz bir çok ülkeye gidiyoruz. Son olarak ekiplerimiz Hindistan ve Yunanistan'da görev aldı" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA