• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada hızlı tren ne zaman faaliyete geçiyor?
13 Mart 2009 Cuma 14:14

Konya'da hızlı tren ne zaman faaliyete geçiyor?

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklaması...
Yüksek hızlı tren, Ankara-Eskişehir arasındaki ilk seferini gerçekleştirdi. Hızlı trenin ilk yolcuları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan oldu. Trenin markiz odasına geçen Başbakan Erdoğan, kumanda masasının başında makinistlik yaptı. Erdoğan, yaptığı hızla ilgili yolculara sık sık bilgi verirken, Emine Erdoğan, 250 kilometre hızı bulan Başbakan Erdoğan'ın makinistliğiyle ilgili, "Hızlı kullanmayı sever" yorumunu yaptı.
Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ilk etabı olan Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Hızlı trenin ilk yolcuları Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bürokratlar ve gazeteciler oldu. Ankara'dan yola çıkan hızlı trene biner binmez trenin markiz odasına geçen Başbakan Erdoğan, kumanda masasının başında makinistlik yaptı. Hızlı treni kullanan Erdoğan, yaptığı
hızla ilgili yolculara sık sık bilgi verdi. Tren hareket etmeden önce 'Sevgili yolcular, acele edin, hızlı tren kalkıyor' diye anons eden Erdoğan, yolculuk sırasında da bilgilendirmeyi sürdürdü. Erdoğan, "Şu anda 250 kilometreye ulaştık" bilgisini verdiğinde markiz odasında bulunanlar alkışladı. Erdoğan'ın makinistliğiyle ilgili eşi Emine Erdoğan ise, "Hızlı kullanmayı sever" yorumunu yaptı.

'HEM HIZLI HEM AKILLI TREN'

Başbakan Erdoğan, yolculuk sırasında gazetecilerin bulunduğu kompartımanları da gezdi. Erdoğan, burada gazetecilere hızlı trenle ilgili açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin 'Treni siz kullandınız. Zor mu?' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, "Tren zaten kendisi gidiyor. Siz zaman zaman otomatik olan şeylere dokunuveriyorsunuz. O yoluna yine devam ediyor. Bu akıllı bir tren. Bu noktada maşallahı var. İstediğiniz zaman fren de yapabiliyorsunuz. Siz dalgınlığa filan gelirseniz o dalgın değil, hemen
durabiliyor. Bu noktada gerçekten tabii böyle bir hızlı trene kavuşmak bizi ayrıca mutlu etti. Bunu gecikmeli olsa da başarmış olmak, çünkü temelini attığım günü hatırlıyorum. O zaman Binali Bey'e dedim ki, bugüne kadar hep tarih verdik, böyle devam etti. Bunu da aynen devam ettirmemiz gerekir. Şimdi bugün resmi açılışı yapmış olmak bizi çok mutlu etti" dedi.
Asıl hedeflerinin hızlı treni İstanbul'a ulaştırmak olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"İstanbul için de öyle zannediyorum ki, tarihi belli, sahibi belli, müteahhit firma belli. Bunlar Çinliler ve Cengiz İnşaat Konsorsiyum olarak birlikte başladılar. O bittiği zaman 2 saat 15 dakika, 2.5 saatte İstanbul-Ankara'yı alacağız. Tabii coğrafi koşulları zor bölge. Burada da aynı şekilde zor bir hat yapıldı. Tabii şimdi Ankara-Konya başlıyor. Önümüzdeki yılın sonu, 2011'in başında bitiriyoruz. O zaman adeta Konya ile Ankara sanki birbiriyle aynı ilin içindeki ilçeler haline gelmiş olacak. 1 saat 15 dakikada Ankara'dan Konya'ya ulaşacağız. Bu da tabii Konya'yı çok daha farklı hale getirmiş olacak. Gerek ekonomik, gerek ticari alanda, gerekse turizm alanında Konya son zamanlarda kültür turizminde, inanç turizminde ciddi sıçrama yaptı. Şehir olarak da hızlı bir gelişmenin içinde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Demir ağlarla ördük yurdu dört bir yandan' dediği hedefte kendisinin ebediyete intikalinden bu yana bu noktada atılmış ciddi bir adım yoktu. Biz o dönemlerde yapılmış olan raylı sistemleri, demir ağlarını rehabilite ediyoruz. O vagonlar, o lokomotifler, hepsini yeniliyoruz. Bir taraftan da biz yeni demir ağları örüyoruz. Artık bunun ispatı ortada. Bugünleri Türkiye artık görmüştür. Bundan sonrası bunun daha da gelişmiş olanı, geliştirilmiş olanı olacak. İnsanımızın yaşam standardını çok daha farklı yere bu adımlarla beraber çekiyoruz. Bundan dolayı da mutluyuz."

İSTANBUL İÇİN HEDEF 2012

Başbakan Erdoğan, 'İstanbul için bir talimat verdiniz mi? Bir tarih var mı?' yönündeki soruya karşılık da, "Şu anda oradaki anlaşmamız aslında 24 ay. Fakat bazı sıkıntılar ve arazi koşulları falan 3 yıl gibi bir süre düşünüyorum. Dolayısıyla 2012'nin sonu inşallah İstanbul'u da bitiririz diye inanıyorum. İzmir de proje halinde. Biliyorsunuz Almanya'nın koşulları gibi değil, biliyorsunuz bizimki hep dağlık. Tünellerle, viyadüklerle geçiyorsunuz, bunlar ciddi manada etkiliyor. Yüksek maliyetle bu yatırımları gerçekleştirmek kolay olmuyor. Bütün şartlarımızı zorlayarak bu işe çok önem veriyoruz. Toplu taşımada raylı sistem büyük önem arz ediyor" karşılığını verdi.
 

Erdoğan, bazı sendikaların hızlı trenle ilgili güvenlik endişelerinin sorulması üzerine ise, "Dediğiniz sendikaların bu ülkede dikili taşları yok. Onların bu ülkede yatırım yapılsın diye bir dertleri de yok. O dediğimiz sendikaların zihniyeti bu ülkede birinci köprüye de, ikinci köprüye de karşı çıkmıştır. Şimdi üçe de karşı çıkıyorlar. Denizin altından tüp geçişe de karşı çıkıyorlar. Bu ülkede taş taş üzerine konulsun diye bir şey istemiyorlar. Onların mantalitesinde, onların zihniyetinde böyle bir şey yok. Onların söylediklerini pek kale almıyoruz. Biz aklı selim sahibi, vatan için düşünen, millet için düşünen, yaşam standardını yükseltmek için gayret eden olan ne varsa onları masaya yatırıyoruz. O istikamette çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ülkeye katkısı olacak anlayışlar lazım. Bu ülkenin önüne set çekecek anlayışlarla bir şey yapılacağına inanmıyorum. O dediğimiz zihniyetler şimdi yapacağımız birçok şeyi engellediler. Yatırımları engellediler. Hala bundan dolayı maalesef o gecikmeleri bir yerlerde yaşıyoruz. Bunlar o gecikmelere rağmen yapılmış yatırımlardır" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA