• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada bin yıldır yıkıcı deprem olmadı
11 Eylül 2009 Cuma 10:20

Konya'da bin yıldır yıkıcı deprem olmadı

Konya Büyükşehir Belediyesi Jeolojik ve Jeoteknik Etüdü Proje Başkanı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, Konya'da bin yıldır yıkıcı bir deprem yaşanmadığını hatırlattı
Konya Büyükşehir Belediyesi Jeolojik ve Jeoteknik Etüdü Proje Başkanı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, Konya'da bin yıldır yıkıcı bir deprem yaşanmadığını hatırlatarak, endişelenmeyi gerektirecek bir durum olmadığını belirtti.
Konya Büyükşehir Belediyesi Jeolojik ve Jeoteknik Etüdü Proje Başkanı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, Konya'da bin yıllık süreçte yıkıcı hiçbir depreme rastlanmadığını kaydetti. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2004 yılında Konya ilinin Jeolojik ve Jeoteknik Etüdü'nü başlatarak bitirdiklerini kaydeden Bulduk, ellerindeki depremsellikle ilgili veriler ışığında Konya fayının yıkım oluşturmasının söz konusu olmadığının altını çizdi.
Dün akşam yaşanan 4,5 büyüklüğündeki depremin Taşlıca Yaylası'nın batısında Huzur Bahçeleri'nin karşısında yaşandığını, sabaha karşı yaşanan 4,7 büyüklüğündeki depremin ise Sille kum ocakları yolundaki dere içinde yaşandığını kaydeden Bulduk, "Bunlar tehlike oluşturacak depremler değildir. Konya fayının yüksek enerji biriktirip büyük deprem oluşturması söz konusu değildir. Konya fayı, yapı olarak 4 ila 6 arasında orta şiddette depremler üretir. Bu tür depremler uygun yapılan binalara hasar vermez" dedi.

"BİN YILDIR YIKICI BİR DEPREM OLMADI"
Kandilli Rahathanesi verilerine göre Konya'da 1901 yılından bu yana 4,7'den büyük deprem olmadığını, bin yıllık süreçte ise yıkıcı hiçbir depreme rastlanmadığını kaydeden Abdülkadir Bulduk, şöyle devam etti:
"Konya bir graben bölgesidir. Konya fayına paralel ikincil üçüncül faylar vardır. Gece ve sabaha karşı olan depremler bu fay merkezli oluştu. Artçılar ise ikincil, üçüncül faylar civarında oluşan depremlerdir. Magnitüdleri 3'ün altındadır. Konya'nın yapısı ortaya doğru göçen bir çukurluk havzası olduğu için depremlerin şiddeti gece ve sabaha karşı olanların çok çok altına olacaktır. Çoğunu hissetmeyiz."
Bayındırlık Bakanlığı'nın hazırladığı haritada Konya'nın 4 ve 5'inci deprem bölgesi olduğunu ve Türkiye'nin en güvenli bölgelerinden olduğunu vurgulayan Bulduk, Konya fayının yapısı itibariyle büyük deprem üretmediğini, tarihsel durum itibariyle Konya'da büyük deprem beklenmediğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA