• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ziraat Mühendisleri Odası çiftçileri uyardı
24 Temmuz 2009 Cuma 15:54

Konya Ziraat Mühendisleri Odası çiftçileri uyardı

Konya Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk,anız yakmanın zararının, faydasından çok daha fazla olduğunu vurguladı.
Konya Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, bazı çiftçilerin hububat hasadı sonrası başka bir ürün ekebilmek için anızları yaktığını belirterek, anız yakmanın zararının, faydasından çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Başkan Motuk, yakmanın yabancı otlarla mücadelede faydalı olduğu ve yanan anız sapı küllerinin gübre yerine geçtiği gibi bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Başkan Motuk, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bitki artıklarının devamlı yakılması durumunda toprakta yaşayan faydalı canlılar büyük oranda zarar görmekte ve topraktaki miktarları azalmaktadır. Yapılan bir araştırmada yakmaya bağlı olarak mantar popülasyonunda yüzde 95'i, bakteri nüfusunda ise yüzde 70'lik bir azalma meydana gelmiştir. Anız yakma ile daha çok toprak yüzeyinde veya organik artıklarda yaşayan böcekler ile larvaların zarar gördüğü belirlenmiştir."

ANIZ YAKILAN ALANLARDA VERİM DÜŞÜYOR

Hasan Hüseyin Motuk, Trakya Bölgesi'nde anız yakmanın verime etkileri üzerinde yapılan bir araştırmada önemli sonuçların elde edildiğini kaydetti.

Anız yakılan parsellerde yetiştirilen buğday verimi 476 kilogram iken yakılmayan parsellerde yetiştirilen buğday veriminin 518 kilograma yükseldiğinin altını çizen Motuk, "Çukurova'da anız yakmanın ikinci ürün mısırda verime etkileri araştırılmış ve aynı miktarda tohum kullanılmasına rağmen anızlı parsellerde birim alanda daha az sayıda bitki bulunduğu, dolayısıyla daha çok verim alındığı, ikinci ürün mısır tarımında toprak hazırlığından önce anız yakmanın verim yönünden faydalı olmadığı, bu nedenle anızın yakılmaması gerektiği, ancak birim alanda aynı miktarda bitki elde edebilmek için anıza ekimde daha fazla tohum kullanılmasının gerektiği belirlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA