• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya vadiye adam yetiştiriyor
17 Haziran 2009 Çarşamba 18:16

Konya vadiye adam yetiştiriyor

Devlet konservatuvarında yetişen birçok oyuncu ''Kurtlar Vadisi'', ''Canım Ailem'', ''Bir Bulut Olsam'' gibi ünlü televizyon dizilerde rol alıyor
İş adamı merhum Sakıp Sabancı'nın kızı Dilek Sabancı tarafından Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde yaptırılan devlet konservatuvarında yetişen birçok oyuncu ''Kurtlar Vadisi'', ''Canım Ailem'', ''Bir Bulut Olsam'' gibi ünlü televizyon dizilerde rol alıyor.
     Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Zerenler, yaptığı açıklamada, 1991 yılında kurulan konservatuvarın 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı binasında hizmet vermeye başladığını belirtti.
     Sahne sanatları eğitiminde temel amaçlarının Türkiye'de tiyatro ve opera sanatlarının geliştirilmesini, dünyaya açılmasını sağlayacak nitelikte sanatçılar yetiştirmek olduğunu ifade eden Zerenler, ''Diğer amacımız oyunculuk ve şan eğitimini akademik temellere dayandırarak vermek. Bu çerçevede 1993 yılında eğitim öğretime başlayan bölümümüz ilk mezunlarını 1997 yılında vermiştir'' dedi.
    
     -''ANADOLU'NUN ORTASINDA ÖNEMLİ BİR BAŞARI''-
    
     Yrd. Doç. Dr. Zerenler, bugüne kadar konservatuvarın yaklaşık 200 mezununun Türkiye'nin çeşitli yerlerinde müzik ve sahne sanatlarında sanatçı olarak başarıyla görev yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Oyunculuk eğitimi verilen bölümün tiyatro ana sanat dalındaki öğrenciler, temel oyunculuk ve diksiyon derslerinin yanı sıra kuramsal dersler alıyor. Öğrenciler bu derslerde klasikten moderne çeşitli oyunculuk teknikleri öğrenmektedir. Bölümümüzden yetişen öğrenciler arasında dizilerde ve tiyatro oyunlarında yer alanlar oluyor. Mezunlarımızdan Tufan Nahara 'Kurtlar Vadisi' dizisinde rol aldı. Yine mezunlarımızdan Oktay Gürsoy 'Canım Ailem' dizisinde, Aslıhan Gürbüz 'Bir Bulut Olsam' dizisinde, Yaşar Özboz, Berfu Kılınç ve Eren Özyalçın da 'Tek Türkiye' adlı dizide oynuyor. Konya gibi Anadolu'nun ortasından tiyatro ve oyunculuk alanında reyting rekorları kıran dizilere oyuncu yetiştirebilmek önemli bir başarıdır.''
     Konya gibi tek devlet tiyatrosu olan, özel tiyatro gruplarının oyunlarıyla zaman zaman zenginleşen bir kentte öğrencilerin bu başarısının gurur verici olduğunu söyleyen Zerenler, konservatuvarın tiyatro ana sanat dalı olarak hedeflerinin her zaman daha iyiye ulaşmak olduğunu belirtti.
     Özel yetenek sınavlarına katılan adaylar arasında gerçekten oyunculuk vasfına ve ışıltısına sahip olanları özenle tespit ettiklerini bildiren Zerenler, konservatuvar eğitimi boyunca da öğrencilerin gerek kuramsal gerekse oyunculuk derslerinde tiyatro adamı yetiştirildiğinin bilinciyle hareket ettiklerini vurguladı.
     Birinci sınıftan, mezun oluncaya kadar sürekli olarak öğrencilerle ilgilendiklerini, bundan sonra da öğrencilerin oyunculuk alanında kendilerini yetiştirmelerine yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.
    
     -DİLEK SABANCI KONSERVATUVARI-
    
     500 seyirci kapasiteli sahnesi, öğrenciler için 120 çalışma odası, 3 dans ve akrobasi salonu, 5 adet sahne dersliği bulunan, derslik ve salonları da yine son teknoloji ürünü müzik ve ses sistemleriyle donatılan Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı, merhum iş adamı Sakıp Sabancı'nın kızı Dilek Sabancı tarafından yaklaşık 8 milyon TL'ye yaptırıldı.
     2 Kasım 2007 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Sabancı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Sabancı'nın katıldığı törenle konservatuvarın açılışı gerçekleştirilmişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA