• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, İsrail için alınan karardan memnun
16 Ekim 2009 Cuma 15:15

Konya, İsrail için alınan karardan memnun

Konya'da devam eden 'Anadolu Kartalı' tatbikatına İsrail'in alınmaması bölge halkını memnun etti.

Konya'da devam eden 'Anadolu Kartalı' tatbikatına İsrail'in alınmaması bölge halkını memnun etti. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, önceki yıllarda büyük tepki çeken İsrail hava kuvvetlerinin bu seneki tatbikata davet edilmemesi kararının yerinde bir karar olduğunu ve sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.

 
Konya 3. Ana Jet Üssü bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de 'Anadolu Kartalı' tatbikatına ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda İsrail'in yanı sıra birçok farklı ülkeden savaş uçaklarının katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatın uluslararası bölümü bu sene ertelendi. Konya halkı tatbikatın uluslararası bölümüne İsrail uçaklarının katılımından rahatsızlık duyuyor ve her fırsatta bu duruma tepki gösteriyordu. Bu sene yapılan tatbikatın İsrail'in de katıldığı uluslararası bölümünün iptal edilmesi Konya ve çevresinde memnuniyetle karşılandı.
Tatbikata İsrail uçaklarının katılmasına mitinglerle, basın açıklamalarıyla tepki gösterdiklerini hatırlatan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, "Biz bölgede yaşayan halk olarak, kendi uçaklarımızın gürültü kirliliğine katlanırız. Filistin'de masum insanların üzerine ölüm yağdıran İsrail savaş uçaklarının oluşturduğu gürültü ve çevre kirliliğine niye katlanalım?" dedi. Latif Selvi, Filistin'de yaşayan Müslümanların üzerine bomba yağdıran İsrail savaş uçaklarının pilotlarının bu bölgede eğitildiğine dikkat çekerek, "Bundan şiddetli rahatsızlık duyduk, miting yaparak buna büyük tepki gösterdik. Konya halkının itirazlarının dikkate alınması sevindiricidir." değerlendirmesinde bulundu. Konya'daki tatbikatın uluslararası bölümünün iptal edilerek İsrail'in çıkarılmış olmasının toplumun duyarlılığına sahip çıkıldığı anlamına geldiğini aktaran Selvi, "Bu açıdan hükümeti ve
Genelkurmay Başkanlığı yetkililerini tebrik ediyoruz." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin son dönemde büyük bir çabayla ilişkilerini normalleştirdiği komşuları Suriye, Irak, İran gibi ülkelerin de İsrail uçaklarının Anadolu Kartalı Tatbikatı'na katılmasından rahatsızlık duyduklarını belirten Selvi, dost ülkeleri sürekli tehdit eden İsrail pilotlarının Türkiye topraklarında saldırı eğitimi almasının Türkiye'nin komşularıyla dostane ilişkiler kurma çabasıyla çeliştiğini ifade etti.
 
Tatbikatla ilgili gelişmeleri değerlendiren Mazlum-Der Konya Şube Başkanı Derviş Argun ise şunları dile getirdi: "Farklı ülkelerin uçaklarının bir başka ülkeyi bombalama eğitimini Konya'da almaları Konya ve Türkiye açısından kabul edilebilir bir durum değil. Bu duruma yaptığımız itirazlar ve gösterdiğimiz tepkilerin dikkate alınması sevindirici bir gelişme. Karardan dolayı hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı'na Konyalılar olarak müteşekkiriz. İsrail uçaklarının Konya'da tatbikat yapması bir daha gündeme gelirse, buna karşı yine elimizden gelen mücadeleyi sergileyeceğimizi de ifade etmek istiyorum."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA