• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya için banliyo protokolü yapıldı
05 Ekim 2009 Pazartesi 12:21

Konya için banliyo protokolü yapıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman arasında bir protokol imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hızlı tren hattı ile birlikte yapılacak 18 kilometrelik ek hattın şehir içi ulaşımda kullanımını sağlayacak protokole imza attı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret eden TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Konya arası hızlı tren hattını 2010 yılı sonunda bitirmeye çalıştıklarını belirterek, hızlı tren hattının yapımı konusunda kendilerine her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

ŞEHİRLER BİRBİRİNE YAKINLAŞACAK

Hızlı trenin dünyada gelişmiş ülkelerde şehirleri birbirinin banliyösü yaparak diğer araç türleri arasında denge sağladığını kaydeden Karaman, “Konya’ya hızlı tren gelince Karaman’a da, yakın şehirlere de gelmiş olacak. Hem Ankara, hem de İstanbul’a hızlı trenle gidilecek. Şehirler birbirine yakınlaşacak. Bunun hem Konya’ya, hem de ekonomiye büyük katkısı olacak. Var gücümüzle çalışmaları 2010 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA YENİ HAT

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, TCDD Genel Müdürlüğü’nün önemli bir demiryolu atılımına imza attığını hatırlatarak, çalışmaları devam eden Konya-Ankara-İstanbul arası hızlı tren hattı ile de tarihi bir sürecin yaşandığını söyledi. Bu hattın tamamlanmasıyla Konya’nın Ankara ve İstanbul’un adeta bir komşusu haline geleceğini kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Artık, Konya’da oturarak Ankara’da okumak ve çalışmak imkan dahilinde olacak. İstanbul’dan insanlarımız Konya’da çeşitli ziyaretlerde bulunup aynı gün dönebilecek. Büyük bir sinerji oluşacak. Ayrıca imzalanan protokol ile bir banliyö hattı oluşturularak şehir içi ulaşımda önemli bir yatırım hizmete sunulacak.”

Başkan Akyürek, hızlı trenin Konya’ya kazandırılması nedeniyle Genel Müdür Süleyman Karaman’a, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Akyürek, Genel Müdür Karaman’a ney; Genel Müdür Karaman da Başkan Akyürek’e hızlı tren maketi ile TCDD saati hediye etti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Başkan Tahir Akyürek, daha sonra işbirliği protokolüne imza attı. İmzalanan protokol gereği; hızlı tren hattı ile birlikte Kayacık mevkiinden Tren Garı’na kadar olan alanda 18 kilometrelik ek bir hat döşenerek bunun şehir içi ulaşımda kullanımına imkan sağlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA