• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ansiklopedisinin 3. ve 4. cildi tanıtıldı
29 Eylül 2012 Cumartesi 16:20

Konya Ansiklopedisi'nin 3. ve 4. cildi tanıtıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Konya Ansiklopedisi'nin üçüncü ve dördüncü ciltleri tanıtıldı.
 Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Konya Ansiklopedisi'nin üçüncü ve dördüncü ciltleri tanıtıldı.
Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz, Yayın ve Danışma Kurulu üyeleri, akademisyenler, yazarlar ve basın mensupları katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi'nin gelecek kuşaklara aktarılabilecek en önemli hizmetlerden biri olduğunu belirterek, şehir tarihi ile ilgili elde yeterli belge olmadığını, geleceğe bırakılacak kaynakların büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Akyürek, “Konya Ansiklopedisi kültür hayatı açısından büyük bir boşluk oluşturuyordu. Çünkü tafsilatlı, etraflı böyle bütün Konya’yı kuşatacak bir çalışma Konya’da yapılmamıştı. Konya tarihi ile ilgili eserler belki bir altyapı oluşturuyordu ama Konya Ansiklopedisi aynı zamanda şehrin bilgisinin bir icmali, toparlanması olacaktı, bu gerçekleştirilmiş oldu. Bugün yayınlarımızdan bir bölümünü de ansiklopedinin üçüncü ve dördüncü cildiyle birlikte takdim ediyoruz. Çok sayıda yayınımızın yayında belki kamuoyuna, kültür insanlarına ilk defa arz edilen birkaç çalışmada var. Konya folklorunu, Konya türkülerini bir seri şeklinde yayınlamaya başladık. Konya kültürüne katkı yapmak geniş anlamda ülkemizin kültürüne katkı yapmaktır. Daha geniş anlamda kurucu devlet iradesine Anadolu Türklerinin var olma iradesine Anadolu’da var olma irademize katkı yapmaktır. Çünkü Konya kültürü dediğimizde Selçuklu ecdadımızın bizlere bıraktığı kültür aklımıza geliyor. Bunları geliştirmek bizim sorumluluğumuz. Selçuklu ecdadımızın mirası aynı zamanda Anadolu’nun tapusunu oluşturuyor. Bazen bir eser, bir kültürel miras; bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir. Bir ülkeyi müstemleke olmaktan kurtarır. Bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır” şeklinde konuştu.
Akyürek, eseri hazırlayan Yayın Kurulu, Danışma Kurulu üyelerine, katkı yapan öğretim üyeleri ve yazarlara teşekkür etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA