• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konsomatrislerden devlete mektup
14 Mayıs 2009 Perşembe 17:29

Konsomatrislerden devlete mektup

Konsomatrislik yapmış kadınlar, kendilerine sahip çıkılması için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne mektup gönderdi.
Konya'da Şefkar-Der Hayata Tutunma Evleri'nde kalan daha önceden konsomatrislik yapmış kadınlar, kendilerine sahip çıkılması için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne mektup gönderdi.
Kayalıpark PTT binası önünde daha önce konsomatrislik yapmış kadınlarla basın toplantısı düzenleyen Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, konsomatris kadınlarının pavyonlarda erkeklerin içki masasında mezesi olarak görüldüğünü belirterek, "Kim ne derse desin, böyle katledilen kadınları biz şehit olarak görüyoruz. Bu kadınlar sistem kurbanıdır. Bu kadınlar erkeklerin kurbanıdır. Barlara giden hangi erkek karısının, kızının orada çalışmasını ister. Hiçbir baba, hiçbir aile, çocuğunun konsomatris olmasını istemez. Kadınları alkol fıçısı yerine koymayın. Şefkat-Der bünyesinde oluşturduğumuz komisyonda daha önce konsomatrislik yaptırılmış kadınlara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Gönlümüz arzu eder ki Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan, konsomatrisleri himayelerine alsın. Devlet bu kadınların ihtiyaçlarını karşılasın. Hiçbir kız çocuğu büyüyünce konsomatris olmak istemez" dedi.
 
Daha önce konsomatrislik yapmış olan Şefkat-Der Konsomatrislerle Dayanışma Komisyonu Başkanı Bahriye Bülbül (34) ise, maddi zorluklardan dolayı konsomatrislik yaptığını söyleyerek, "Konsomatrislik yaparken resmen işkence görüyordum. Gazinolarda erkeklerin masasında meze oluyordum. Daha sonra gece beni başka erkeklere pazarlıyorlardı" şeklinde konuştu.
 
Basın açıklamasının ardından grup, ellerindeki mektupları Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA