• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendi dokusundan alınarak kalbine yerleştirilen kök hücre umudu oldu
06 Haziran 2016 Pazartesi 13:18

Kendi dokusundan alınarak kalbine yerleştirilen kök hücre umudu oldu

Kalp nakli olması gereken 14 yaşındaki hastanın kendi dokusundan alınan mercimek büyüklüğündeki kök hücre, belli aralıklarla gencin kalbine anjiyo ile yerleştirildi.

Geçirdiği enfeksiyon nedeniyle kalp kası çalışamaz hale gelen ve bu nedenle yaşaması için nakil olması gereken 14 yaşındaki Akın Akpınar, kendi dokusundan alınan kök hücrenin belirli aralıklarla anjiyo ile kalbine yerleştirilmesiyle hayata tutundu. 

Acıbadem Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, henüz 14 yaşında olan Akpınar'ın, geçirdiği enfeksiyon nedeniyle kalbinde ciddi hasar oluştu.

Bunun üzerine sağlığı giderek bozulan ve yapılan tetkiklerde acil kalp nakli yapılması gerektiği ortaya çıkan Akpınar, üniversitenin Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş'e başvurdu.

Bunun üzerine Prof. Dr. Ödemiş ile kök hücre çalışmalarıyla dikkat çeken Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı çalışmaya başladı.

Bu kapsamda, hastanın kendi dokusundan mercimek büyüklüğünde alınan ve gerekli işlemlerden geçirilen kök hücre, 1 yıl zaman içerisinde belli aralıklarla, gencin kalbine anjiyo ile yerleştirildi.

"Bugün aldığımız sonuçlara göre iyi ki bu yola girmişiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Ender Ödemiş, Akpınar'da, viral enfeksiyon sonrasında kalbin kasılmasını ve fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan hücrelerde belirgin miktarda ölme, yok olma ve fonksiyonlarını yerine getirememenin söz konusu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bizim ektiğimiz bu kök hücreler aynen tohum gibi yeniden yeşeriyor ve kalp hücreleri olarak çocuğa fonksiyon veren sağlıklı bir kalbe doğru dönüşmesini sağlıyor. Akın'ı muayene ettiğimde, acil kalp nakli olması gereken bir haldeydi. Nefes alamamaktan dolayı uykusuzluk problemi yaşıyor, hiçbir şey yiyemiyor, yediğini de kusmak zorunda kalıyor, hastanelerden çıkamıyor, devamlı damardan kalp desteği ilaçlarını alması gerekiyordu. Biz de Akın'ın kendisine uygun bir kalp bulunma sürecindeyken kök hücre tedavisini de yapma kararı verdik ve bu yola girdik. Bugün aldığımız sonuçlara göre iyi ki de bu yola girmişiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA