• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karabaşın dostluğunun nedeni anlaşıldı
06 Eylül 2009 Pazar 12:50

Karabaş'ın dostluğunun nedeni anlaşıldı

'Köpek 15 bin yıl önce evcilleştirilmiş. 6 bin yıl sonra da koyun

 

 

Çatalhöyük Kazı Başkanı İngiliz Arkeolog Prof. Dr Ian Hodder, köpeğin evcilleştirilmesinin 15 bin öncesine dayanıyordığını, Çatalhöyük'te de insanın yanında yine köpeğin bulunduğunu söyledi.

 

      Hodder, yaklaşık 100 kişilik ekiple 16 yıldır Çatalhöyük'te sürdürdükleri kazı çalışmalarının, dünyadaki sadece arkeologları değil arkeolojiye ilgi duyan herkesi heyecanlandırdığını söyledi.

 

9 bin yıl önce yaşamış insanla ilgili ayrıntıların pek çok bilim dalını ve sektörü yakından ilgilendirebileceğini anlatan Hodder, ''Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan, Neolitik Çağ yerleşim yeri Çatalhöyük, dünya arkeoloji çevrelerinde merak uyandıran bir kazı alanı'' dedi.

 

     

 

           -İLK KEZ TOPRAKTAN KAP BURADA YAPILDI-

 

 

Prof. Dr. Hodder, Orta Doğu ve Akdeniz çanağında ilk kez insanoğlunun topraktan kap yapmaya başladığı yer olan Çatalhöyük'ün, ilk kez buğday yetiştirilmeye başlanması, evlerde dini inançları doğrultusunda çizilen ve her biri ilkel sanat eserleri sayılan duvar resimleri ve yabani öküz başlarıyla ön plana çıktığını söyledi.

 

         Hodder, ayrıca Akdeniz havzasında kap kacak yapılmaya ilk kez Çatalhöyük'te başlamasının çok anlamlı olduğunu, bu kap kacak üretimiyle başlayan ilkel ticaretin medeniyetin belki de ilk adamı kabul edilebileceğini dile getirdi. 

 

       

 

       -AVRUPA'NIN ATASI BELKİ DE ÇATALHÖYÜK İNSANIYDI-

 

  

 

        ''Belki de bugün Avrupa insanının ataları Çatalhöyük'te yaşamıştı'' diyen Hodder, şunları kaydetti:

 

''Çatalhöyük sadece bir kazı alanı değil, gelişmiş laboratuvarları ve dünyada alanında söz sahibi uzmanlarıyla, fark ediliyor. Aynı zamanda dünyanın ve Türkiye'nin en prestijli kuruluşlarından Boeing ve Yapı Kredi, bu kazımıza ana sponsor olmaya devam ediyor. Burada insanoğlunun dünyadaki serüvenine ışık tutmayı amaçlıyoruz, önemli de mesafe aldığımız düşünüyorum. Çatalhöyük kazısı 16 yıldır sürüyor, her çıkan yeni parça bizi çok heyecanlandırıyor. Burayı, Türkiye'de ilk kez uygulanan ahşap çatı tekniğiyle adeta açık hava müzesi haline getirdik. Her yeni bulgu, günümüz modern insanının bilinmeyenlerine kapı aralıyor. Buraya gelenlerin en çok sorduğu sorulardan biri, '9 bin yıl önce insanlar hangi hayvanları tanıyor, onlardan yararlanıyordu? Köpeğin evcilleştirilmesi 15 bin öncesine dayanıyor. Çatalhöyük'te ise hayvan evcilleştirmeye koyundan başlanmış. Ancak köpek yine insanın yanında, bunu bulduğumuz kemiklerden anlıyoruz. İnsana bu kadar yakın olan köpek, Çatalhöyük'te de insanın sadık dostuydu. Vahşi hayvanlardan korunmak ve sahip oldukları evcil hayvanları güvenle otlatmak için bu köpeklerden kararlandıklarını düşünüyoruz.''

 

   

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA