• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jet emeklilik geliyor
14 Kasım 2012 Çarşamba 16:04

Jet emeklilik geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), jet emeklilik dönemini başlatacak bir çalışmaya imza atıyor.
SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, Sosyal Güvenlik Entegre Projesi adını verdikleri bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.
Projenin, tek çatı altında birleştirilen Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK'nın veri tabanlarının da bir araya getirilmesini amaçladığını anlatan Kuruca, çalışmayı, "Aynı TC numarası üzerinde bir kişinin bütün hizmetlerini görebileceğimiz, her türlü işlemlerin yapılabileceği bir sistem" olarak tarif etti. Bunun, kısa sürede hayata geçirilemeyecek kadar büyük bir proje olduğunu belirten Kuruca, "Kısmen bazı çalışmalar yapılarak bugüne gelindi. Şimdi yeni bir mimari oluşturarak bunu hayata geçireceğiz. Bununla ilgili çalışmalar başladı." dedi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Salonu'da katıldığı, 'Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Yeni Teşvik Uygulamaları ve İşveren Mevzuatında Yapılan Değişiklikler' konulu eğitim seminerde konuşan Kuruca, proje hakkında şunları söyledi:
"Önümüzdeki, muhtemeldir ki 5 yıl içinde Sosyal Güvenlik Entegre Projesi'ni hayata geçirdiğimiz zaman emekliliği gelen her hangi bir vatandaşımız internetten e-devlet şifresiyle başvurup, 'Ben emekli olmak istiyorum' diye müracaatını yapacak. Biz de ona bir saat içinde emekli aylığını, hesabını alacağı bankayı e-mail adresine göndereceğiz. Altına da 'Hayırlı olsun' diyeceğiz."
SGK'nın emeklilik süresinde ilerleme kaydettiğine değinen Kuruca, altı ay ya da bir yılı bulan sürenin bir ayın altına kadar indirilebildiğini, ancak bunun da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
SGK'nın 158 milyar liralık harcama bütçesi bulunan bir kurum olduğuna değinen Kuruca, genç bir nüfusa sahip olunmasına karşın sosyal güvenlik sisteminin belli bir açıkla devam ettiğini belirtti. Bu açığın mevcut haliyle 'tolere edilebilir' olduğunu dile getiren Kuruca, emeklilik yaşını 65'e çıkaran yeni düzenlemeden geriye dönüşün ise mümkün olmadığının sinyalini verdi. Kuruca, "Herkes en kısa zamanda, en az prim ödeyerek ama en çok maaşı alarak emekli olmak istiyor. Böyle bir sistem belki ülkemizde bugüne kadar oldu ama bundan sonra olması, realiteyi kabul etmek lazım, mümkün değil."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA