• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Ergenekonun internet siteleri
04 Şubat 2009 Çarşamba 16:56

İşte Ergenekon'un internet siteleri

Kürt, Ermeni, Rum, dindar düşmanı internet sitelerinin tümünü Ergenekon tutuklusu emekli yüzbaşı bilişimci Ataman Yıldırım'ın kurduğu ortaya çıktı.
Taraf'ın haberine göre Türkü, Kürdü, Ermeniyi, Rumu birbirine düşüren 35 sitenin yapımcısı Yüzbaşı çıktı.

HEPSİ İÇ SAVAŞ ÇIKARTACAK SİTELER
Amatör webmaster tüm domainlari aynı adresten alınca skandal ortaya çıktı.

İçeride ve Türkiye'nin komşularıyla savaş çıkartacak kadar düşmanca tezler içeren "derin devlet" internet siteleri son zamanlarda hızla çoğaldı. Devletin en gizli birimlerinden beslenmeden sürdürülemeyecek kadar zengin ve güncel içerikli olan bu sitelerin esrarı düne kadar sürdü.

KURUCUSU ERGENEKONCU ÇIKTI
Son Ergenekon operasyonu internette yürütülen psikolojik savaşın başrolündeki kişiyi ortaya koydu: Emekli deniz yüzbaşı Ataman Yıldırım. Böyle yüzlerce site kuran Yıldırım'ın halen TSK'da sivil memur olan Mehmet Bülent Sarıkahya ile de düzenli ilişki içinde olduğu belgelendi.

Uzun süredir internette terör, irtica, Ermeni sorunu, PKK, Batı Trakya, Kıbrıs konularnıda araştırma yapanların karşısına kim tarafından hazırlandığı bilinmeyen bu çok profesyonelce hazırlanmış ve çok sık güncellenen Türkçe ve İngilizce siteler çıkıyordu.

Profesyonelce hazırlanılıp, yönetilen bu sitelerin "net", "org" ve "com" uzantıları da satın alınmakla kalınmamış, aynı başlıklarla ilgili muhtemel adlardan da daha pek çok site ismi satın alınıp bu sitelere yönlendirilmişti. (www.naksilik.com yazınca, irtica sitesine; www.yunanli.com yazınca da Yunanlıların Batı Trakya ve Kıbrıs katliamlarına ulaşıyorsunuz)

Türkiye'de hem İngilizce yayın yapıp hem de güncelleştirilen çok az site olduğu biliniyor. Pek çok profesyonel sitede olmayan zengin içeriklere sahip bu sitelerin çok güçlü bir bilgi, belge, fotoğraf, video arşivi kullanılarak hazırlandığı da açıktı. Tüm bunlara rağmen bu kadar emek, para ve zaman ayırarak bu siteleri hazırlayan hakkında sitelerin hiçbirinde herhangi bir bilgiye rastlanmıyor, birbirinin aynısı olan iletişim bölümlerinde de karşınıza otomotakik bir mesaj gönderme sisteminden başka bir şey çıkmıyordu.

Peki devletin kırmızı çizgileri içindeki (terör, irtica, PKK, Ermeni soykırımı, Kıbrıs, Batı Trakya) tüm başlıklarla ilgili resmi tezlerin anlatıldığı, pek çok isim, kurum hatta ülkeye yönelik suçlamalarda bulunan bu siteleri kim hazırlıyor ve güncelliyordu?

İşte bu soruya cevap Ergenekon soruşturmasının son dalgasında gözaltına alınıp tutuklanan bilişimci Hüseyin Ataman Yıldırım sayesinde bulundu.

Eski Denizci, Yeni Bilişimci
Hüseyin Ataman Yıldırım'ın adı Ergenekon'un son dalgasında gözaltına alındığında Çağdaş Türkiye Partisi Genel Başkanı ve Tuncay Özkan'ın sanal örgütü "Biz Kaç Kişiyiz Platformu" sözcüsü olarak geçti. Ama eski bir Deniz Subayı olan Yıldırım'ı asıl ilginç kılan Mecidiyeköy'de bulunan "Naryaz" adlı yazılım şirketinin de sahibi olması, internetteki faaliyetleri, askerlerle kurduğu ilişkilerdi.

Asker bursuyla ABD'ye
Tutuklanmasının ardından halen şirketin genel müdürlüğünü yürüten kızının medya organlarına gönderdiği bilgilere göre "Ataman Yıldırım 1950 doğumlu. Yıldırım, denöz önyüzbaşılığınının son senesinde istifa edip, sivil hayata geçmiş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından burslu olarak gönderildiği ABD'de aldığı 'Computer Science' eğitimin ardından da Bilgisayar Yüksek Mühendisi olarak 1984'te bu alanda ticari faaliyetlerine başlamış"

Karargahevleri'nden isimlerle
Yıldırım, Deniz Harp Okulu'ndaki aynı devreden emekli ve muvazzaf arkadaşının da üye olduğu "4000ler.trnt.com" adlı sitenin kurucusu ve yöneticisi. Yıldırım'ın öncülüğünde pek çok buluşma ve yemeğin organize edildiği sitenin ünlü üyeleri var. Bunlardan en ilginci ise adı Ergenekon davasıyla gündeme gelen Karargah Evleri oluşumu hakkındaki MİT belgesinde geçen Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral A. Feyyaz Öğütçü.

Sitedeki forum panolarına göre Ergenekon tutuklusu Yıldırım ile Öğütçü arasında güçlü ilişkiler var. Sitenin üyeleri arasında aynı belgede adı geçen ve son YAŞ'ta emekliye ayrılan Ali Deniz Kutluk ve Özden Örnek ile ilgili bazı iddialar da Fatih Altaylı tarafından adı gündeme getirilen emekli tümamiral Özer Karabulut'a da rastlanıyor.

"4000ler.trnet.com" adlı sitenin sponsorları olarak ise Ataman Yıldırım'ın sahibi olduğu Naryaz şirketi, Tr.net ve Orta Doğu Yazılım Hizmetleri A.Ş.'nin adları sıralanıyor.

35 site tek adres
Ortadoğu Yazılım adlı şirketi ile karşılaşılan tek yer burası değil. Haberde bir kısmı sıralanan benzer içeriklere sahip 35 farklı sitenin domain (yer) sağlayıcısı aynı: Ortadoğu Yazılım Hizmetleri A.Ş. Ve bu siteler alınırken de iletişim için verilen e-mail adresi de hep aynı: hayhaytr@yahoo.com .

Yani irtica, PKK, soykırım iddiaları, Kıbrıs, Batı Trakya ve terör gibi konularda yayın yapan birbirinden bağımsız ve hiçbir isim geçmeyen siteler tek bir adres tarafından hazırlanmış, güncelleniyor.

Hayhay belgesi
Ergenekon'un son dalgasında tutuklanan Ataman Yıldırım'ın ev ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan "hayhay" adlı bir belge ise tüm sitelerin kontrol edildiği merkez hakkında ilginç bağlantıları ortaya çıkardı. Belgede Yıldırım'ın Mecidiyeköy'deki Murat Muhallebicisi'nde buluştuğu Mehmet Bülent Sarıkahya adlı kişiyle yaptığı bir görüşme notları yer alıyor. Notlara göre ikili "irtica.net" "irtica.org" "gencizbiz.net" "gençlik.info" "pkkgerçegi.net" "turkses.org" "naksilik.com" "turkatak.gen.tr" "turkihsgenocide.net" "ozgurgenc.net" adlı siteler ve notta "başkanlık siteleri" denilen "gnkur.org" ve gnkur.net" için yazılım ve içerik desteği üzerinden konuşuyor. Telefon numaraları ve başka isimlerin de bulunduğu notta "Ortadoğu yazılım ile irtibata geçilmesi" ve "Feyyaz Amiralle görüşülmesi" gibi ibareler dikkat çekiyor.

TSK'da sivil memur
Taraf Gazetesi'nin ulaştığı bilgilere göre Yıldırım'ın görüşmeyi yaptığı Mehmet Bülent Sarıkaya TSK'da sivil memur olarak çalışıyor. Bütün sitelerin içerik sağlayıcıya verdiği ortak e-mail hayhaytr@yahoo.com adresine de Mehmet Bülent Sarıkaya'ya ait olduğu tespit edilen "ms3124829725@ttnet" ADSL aboneliğinden pek çok kez girilmiş. Aynı mail adresinin Ortadoğu Yazımlı Hizmetleri A.Ş.'ye ait ip numaralarından da zaman zaman girilip kontrol edildiği anlaşılıyor. Taraf'ın ulaştığı tüm bu bilgiler isimsiz yayın yapan sitelerin aynı merkezden kontrol edildiğini ortaya koyuyor.

Sitelerin hazırlanmasında bir Ergenekon tutuklusu ve TSK'da görevli bir sivil memurun adlarının geçmesi ise bu sitelerin psikolojik harekat için hazırlanıp hazırlanmadığı sorularını da beraberinde getiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA