• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Demokrasiye Vurulan Darbenin Metni
29 Ocak 2009 Perşembe 17:14

İşte Demokrasiye Vurulan Darbenin Metni

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcuya yaptığı baskıyı anlattığı esrarengiz ses kaydı gündeme bomba gibi düşt
Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya yaptığı baskıyı anlattığı esrarengiz ses kaydı gündeme bomba gibi düştü.

DESTEK İSTEDİKLERİ MUMCU'YA KÜFÜR

Tuncay Güney’in 2001’de verdiği ifadede Ergenekon’un beyin takımı dediği Encümen-i Daniş’le adı gündeme gelen Karadayı yanındaki şahıslara Erken Mumcu’ya nasıl baskı yaptığını ve Sabih Kanadoğlu ile nasıl bir koordine içinde olduklarını anlatıyor.

Ses kaydında, seçimlerden AK Parti'nin çıkması halinde TSK'nın darbe yapması gerektiği vurgulanıyor. Karadayı, baskıları sonucunda, Mumcu’nun kendisine, Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden yana olduğunu aktardığını anlatırken, Mumcu’ya p...v.nk diye küfür ediyor.

SOYLU GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, 367 krizinin patlak verdiği Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erkan Mumcu'nun Meclis'e girmemesini, askerlerin baskısına bağlamış, Mumcu ise bu iddiaları şiddetle reddetmişti.

İşte o ses kaydında geçen konuşmaların tam metni:

“GİRME” DEDİM, GİRMEDİ! “Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi için 376'yi bulamazlarsa bu iş bitiyor. Mumcu zaten teklifi yapan p....... kendisi. Ben şeye girmek dedim Cumhurbaşkanlığı seçimine. 'Kesinlikle girme' dedim. Girmedi. O olmadı. O girseydi seçiliyordu. Abdullah Gül olmadı gaye oydu. Abdullah Gül olmayınca seçime gidecekti.

AKP ÜZERİNE ATLADI Fakat bu bana şeyi söyledi. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istiyorum dedi. Bu dedi sakıncalı Hüseyin bey dedi. Bu p........ yok efendim dedi ısrar etti. Bize hava yapmak için bunu teklif etti AKP'de üzerine atladı. 367'yi bulamazlarsa katakulliye gidiyor.

CHP’EN GEÇENLERİ ARADIM Ben bir iki kişiye daha telefon ettim. 'Sakın girmeyin' diye. İşte bazı bir iki milletvekiline, Halk partiden oraya geçmiş olanlar. Şimdi adam diyor ki; 'efendim bizim başkan' diyor tabi bu teklifi yapan bizim başkan diyor. Mumcu için.

ESKİ BAKANLARA DA SÖYLEDİM Bu diyor gireceğine göre 'yani bizim de kesinlikle girmemiz lazım', işte anladığım kadarıyla girin demiş ki onu açık söylemiyor falan. Eee ‘Gir kardeşim dedim gir şey ver çekimser ver. Gir ve çekimser ver.’ Ondan sonra dedim ki ‘birkaç arkadaşa daha söyle’, düşünecek onu işte ben bir iki eski bakanlardan bir ikisine söyledim onlar da bir iki milletvekiline söyleyecekler bakalım işte.

KANADOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİM Teşekkür ettim Sabih Kanadoğlu'na, gece konuştuk 45 dakika kadar, ne olacak dedim. 'Valla kötü istikamete gidiyorlar' dedi. 'Ancak' dedi 'bazı şeyler olabilir. Bunlar hatalar yapabilirler' şimdi diyor. Cumhurbaşkanı bunu veto etmeye hakkı yok. Ancak referanduma gönderme durumu var. Referanduma gönderiyorum deyince 120 gün sonra referandum. Fakat şimdi bunlar kanun çıkaracakmış. Bunu söyledim ondan sonra 'biliyorum' dedi bu sıkıntılar var ama bazı şeyler de var.

TSK'NIN HALLETMESİ LAZIM Genelkurmay'ın düşünmesi lazım. Bu işi bir tek şey Silahlı Kuvvetler temizler artık. Eğer şu seçimlerden de başarılı olunmazsa Silahlı Kuvvetler'in bunu halletmesi lazım.

BUNU ASKER TEMİZLER Bunlar yani cumhurbaşkanlığına kadar kendi adamlarından biri gelir genel seçimde de böyle ekseriyetle başa geçerlerse bunu asker temizler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA