• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş geliştirme kursuna katıldı kendi işinin patronu oldu
27 Temmuz 2009 Pazartesi 16:39

İş geliştirme kursuna katıldı kendi işinin patronu oldu

Konya Ticaret Odası tarafından Avrupa Birliği İş Geliştirme (ABİGEM) Merkezi'nde açılan kursa katılan Meliha Büyüksırtoğlu kendi işini kurdu
Konya Ticaret Odası tarafından Avrupa Birliği İş Geliştirme (ABİGEM) Merkezi'nde açılan kursa katılan Meliha Büyüksırtoğlu kendi işini kurdu.

Yöresel yemeklerin yapıldığı iş yeri açan girişimci, iş kurmak isteyen ev hanımlarına ABİGEM kurslarına katılmaları tavsiyesinde bulundu.

Geçen yıl faaliyete geçen merkez bugüne kadar birçok eğitim, tanıtım, seminer, danışmanlık ve proje toplantıları gerçekleştirdi. Konya ABİGEM toplantılarına bin 890 kişi katıldı. Katılımcıların önemli bir kısmını ev hanımları ve kendi işini kurmak isteyenler oluşturdu.

ABİGEM iş geliştirme kursuna katılan Meliha Büyüksırtoğlu da kurs sonunda işini kuranlardan birisi. Hala'm Börek Evi ismiyle işyeri açan Büyüksırtoğlu, kurs sayesinde kendine olan özgüveninin arttığını kaydetti.

Yöresel yemeklerin yanı sıra, börek, baklava gibi hamur işi çeşitler yapan Meliha Büyüksırtoğlu, işini kurmak isteyen ev hanımlarına mutlaka kursa katılmaları önerisinde bulundu.

Girişimci Büyüksırtoğlu, şunları söyledi; "Daha önce bir iş yeri kurmuştum. Ancak ABİGEM'in kurs açtığını duyunca katıldım. Meğer bilmediğim birçok şey varmış. İşletmeciliği, girişimciliği öğrendim. Ayrıca kendime olan özgüvenim arttı. Şu an kendi iş yerimde 40 çeşit yemek yapıyorum. Yöresel yemek isteyenler ya da mantı, börek, ev baklavasını tatmak isteyenlere hizmet veriyorum. Krize rağmen işlerim çok iyi." diye konuştu.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez ise oda olarak iş geliştirme ve istihdamı artırma projelerine büyük önem verdiklerini belirtti.

Kurs ve seminerlerin bir süredir devam ettiğini ifade eden Başkan Üzülmez, "Dış Ticaret Eğitimleri ile bugüne kadar 450 dış ticaret uzmanı yetiştirdik. Verimliliği artırma projesi eğitimleri, Genel Girişimcilik eğitim programları, AB Projeleri kapsamında hazır giyim sektörüne iş gücü yetiştirme eğitimleri, Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarındaki eğiticilerin otomotiv mekatroniği eğitimleri, ayakkabıcılık sektöründe iş gücü eğitimleri ve inovasyon eğitimleri yaptık. Eğitim alanındaki en büyük projemiz olan KTO-Karatay Üniversitesi'nde nihai aşamaya geldik. KTO-Karatay Üniversitesi'yle birlikte hem nitelikli eleman sorunu çözülmüş olacak, hem de üniversitemizden mezun olan gençlerimiz işsizlik problemi yaşamayacak." şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA