• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakim saz çalıyor avukat türkü söylüyor
26 Nisan 2009 Pazar 21:43

Hakim saz çalıyor avukat türkü söylüyor

Konya Barosu bünyesinde oluşturulan Türk Halk Müziği Korosu, avukat, hakim, hukuk profesörü, emekli polis, zabıt katipleri ve muhtarı buluşturdu.
Konya Barosu bünyesinde oluşturulan Türk Halk Müziği Korosu, avukat, hakim, hukuk profesörü, emekli polis, zabıt katipleri ve muhtarı buluşturdu. Baro bünyesinde 5 yıl önce kurulan koro, Avukat Evi'nde Haziran ayında vereceği konserlere hazırlanıyor.

Çoğunluğunu adliye çalışanlarının ve avukatların oluşturduğu koro, her yıl huzurevi, cezaevi ve Mevlana Kültür Merkezi'nde konserler veriyor. 10'u saz ekibi olmak üzere 30 kişilik topluluğun şefliğini ise emekli müzik öğretmeni Erdoğan Pınar yapıyor. Türkiye'nin her yöresinden türküler seslendiren koronun Koordinatörü Avukat Osman Şengül, çalışmaların tamamlanmasının ardından konserlere başlayacaklarını söyledi.

Önceki yıllarda başta cezaevi olmak üzere huzurevi ve Mevlana Kültür Merkezi'nde birçok konser verdiklerini kaydeden Şengül, amaçlarının Türk kültürünü yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu ifade etti.

Baro Korosunun şefliğini yürüten emekli müzik öğretmeni Erdoğan Pınar, değişik mesleklerden 30 kişinin güzel bir ekip oluşturarak, Türk Sanat ve Halk Müziği'ne olumlu katkı sağladıklarının altını çizdi. Koro üyelerinin uyum içinde ve severek türküleri seslendirdiğini anlatan Erdoğan Pınar, "Türk halk müziğine gönül vermiş değişik mesleklerden arkadaşlarımızla oluşturduğumuz koromuzun çalışmaları devam ediyor. Bu yıl Haziran ayında vereceğimiz konserlere hazırlanıyoruz. Avukat, zabıt katibi, hakim ve profesör gibi meslek mensupları var. Şimdilik haftada 1 gün çalışıyoruz. Büyük keyif alarak yaptığımız çalışmalarda amacımız hem zamanımızı değerlendirmek hem de kültürümüzü genç nesillere aktarmak" dedi.

Koronun kuruluşundan itibaren çalışmalara katılan avukat Kazım Bakmaz, Türk Halk ve Sanat Müziği korosunun kendilerine büyük katkı sağladığını dile getirdi. Koronun yoğun iş ortamından kaynaklanan stresten kurtulmak için güzel bir hobi ve uğraş olduğunu anlatan Avukat Bakmaz, "İyi ki katılmışım. 4 yıl süresince hem müzik bilgim arttı, hem yeni arkadaşlar edindim hem de yeni müzik enstrümanları çalmayı öğrendim. Saz çalıyordum şimdi bağlama da öğrendim. Koro şefimizin önderliğinde her hafta çalışıyoruz. Bu koroyu uzun yıllar yaşatmak istiyoruz." diye konuştu.

Koroda türkü söyleyen Avukat Alaettin Ekizer ise koro sayesinde birçok yeni arkadaşlık edindiğini anlattı. Koronun halk ile adliyeyi kaynaştırdığını dile getiren Ekizer, "Koro iş stresimizi atmamıza katkı yapıyor. Daha samimi ilişkiler kuruyoruz. Toplumun değişik kesimlerinden kişilerle iç içeyiz. Adliyenin ve avukatların halkla kaynaşmasında önemli bir rol oynuyor. Türk Halk ve Sanat Müziği Koromuz, halk tarafından da taktir görüyor. Bu faaliyeti yaygınlaştırmak ve öz kültürümüzü yaşatmak için önemli bir faaliyet. Bu çalışma sadece barolarla sınırlı kalmamalı. Diğer kurumlarda da oluşturulmalı. Bu halkın kaynaşması için önemli bir faaliyet." ifadelerini kullanıyor.

 

(CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA