• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gözünüz gibi bakın
20 Ağustos 2019 Salı 12:06

'Gözünüz' gibi bakın

Göz rahatsızlıklarında erken teşhisinin önemine vurgu yapan göz doktoru Op. Dr. Hasan Hüseyin Uysal, “Her yaşta görülebilen; şaşılık, katarakt ve görme bozukluğu gibi birçok göz hastalığı yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teş

Göz rahatsızlıklarında erken teşhisinin önemine vurgu yapan göz doktoru Op. Dr. Hasan Hüseyin Uysal, “Her yaşta görülebilen; şaşılık, katarakt ve görme bozukluğu gibi birçok göz hastalığı yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teşhis edilebiliyor. Göz rahatsızlıkları ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlıkların birçoğunun tedavisi günümüzde mümkündür” dedi.

gozzz.jpg

 

Göz rahatsızlıklarının her geçen gün artan yeni tekniklerle tedavisi mümkün bir rahatsızlık haline geldiğini söyleyen Özel Akademi Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Op. Dr. Hasan Hüseyin Uysal, “Göz rahatsızlıklarının tedavisi her geçen gün gelişen tekniklerle tedavisi mümkün bir hastalık haline gelmeye başladı. Özellikle şaşılık, katarakt, göz tembelliği gibi rahatsızlıklar artık düzeltilebilecek türden hastalıklar sınıfında yer alıyor. Şaşılık, gözlerin bakış pozisyonunun bir doğrultuda olmayıp, her iki görsel eksenin farklı yönlere doğru kaymış olması ve tek bir noktada çakışmıyor olması halidir. Şaşılık olduğu zaman gözün hareketlerinde bir bozukluk olur. İki gözün bir hedefe odaklanabilmesi gerekiyor. Eğer gözlerden biri odaklanırken diğeri o hedefe odaklanamıyorsa ortada bir şaşılık durumu var demektir. Özellikle yeni doğanlarda bu izlenimler aileler tarafından gözlemleniyorsa, hemen bir hekime başvurulması gerekir” ifadelerini kullandı.

goz-2.jpg

BAZI GÖZLÜKLER GÖZÜ BOZABİLİR

Bazı gözlüklerin görme yeteneğini bozucu özellikler gösterdiğine dikkat çeken Uysal, “Diyelim ki hastamız gözlük taktığında şaşılığı artıyor ama gözlük de takmak zorunda. O zaman o gözlüğü takar yine ama bu defa gözlüklü haline göre kayma açısı hesaplanarak ameliyatı yapılır. Yaşı ne olursa olsun insanlar ameliyat olabilir. Mesela 50 yaşındaki bir insanın ameliyat olmasının şöyle bir önemi var: Etrafındaki insanların onun gözünün kaymasından dolayı gösterdikleri tavır o insanın psikolojisini bozuyor. Dolayısıyla yaşa bakmadan tedavi edilmesi gerekiyor. Bu mantıkla, sadece gözü değil psikolojiyi de tedavi etmiş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

goz-sonn.jpg

“ŞAŞILIKLARIN BİR KISMI GÖZLÜĞE TAM BAĞIMLIDIR”

Gözünde şaşılık olan hastaların gözlüğe tam bağımlı olduklarını vurgulayan Uysal, “Diyelim kişinin şaşılığı 30 dereceyse yarısı düzelir, yarısı kalır. Bu kişi hem gözlük takacak hem de ameliyat olacak demektir. Bir kısmı da var ki, gözlüğünü taksa da şaşılığı üzerinde hiçbir etki etmez. Bu durumda o şahısların görmek için gözlük takmaları, şaşılık için de ameliyat olmaları gerekir. Şaşılık ister gözlükle isterse de ameliyatla tedavisi olan bir şey. İnsanlar belli yaşlara kadar şaşı olarak gezebiliyorlar. Bir şekilde ameliyat olmamış ya da buna imkânı olmamış insanlar olabilir. Ama şaşılık durumunda doktora geldiklerinde tedavi olabilirler” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE GÖZ TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ SIRADA

Göz hastalıklarının tedavisi konusunda Türkiye’nin dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Uysal, bunun nedeninin sadece Türkiye’de fiyatların uygun olmasından değil Avrupa’da gerek randevu konusunda gerekse de tedavi konusunda çeşitli zorluklar yaşanmasından kaynaklandığını ifade etti. Türkiye’nin sağlık turizmine yatkın imkânlara sahip olduğunu söyleyen Dr. Hasan Hüseyin Uysal, “Bu bizim için şükredilecek bir sonuçtur. Burada alınan hizmet herhangi bir Avrupa ülkesinde alınandan geri değil hatta bir kısmından daha ileride seviyededir. Burada kaliteli bir hizmet alınıyor” dedi.

‘DİĞER GÖZ HASTALIKLARINA DA DİKKAT ETMEK GEREKİR’

Gözün yüzeyinde, yani korneada katarakt gibi hastalıkların da olabileceğini söyleyen Uysal, bunun da tedavisinin mümkün olduğunun bilgisini verdi. Uysal sonradan düzeltilebilen göz hastalıklarını şöyle sıraladı: “Gözün dış hastalıkları, gözün hareketiyle, retina ile ilgili hastalıklar, katarak, bazı tümör durumları, göz kapağı hastalıkları, kapağın içeri ya da dışarı dönmesi, kirpiklerin durumu, kapak kenarında arpacık denilen durumlar, yağ birikmeleriyle oluşan şeyler, tümöral durumlar vs. bunların hepsi düzeltilebilir şeyler.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan duyurdu! Gelecek ay açılıyor, Konya'da 1400 kişiye istihdam sağlayacak
  • Sakarya'da bir patlama daha: 3 şehit, 6 yaralı
  • Okullar ne zaman açıklacak? Bakan Selçuk'tan açıklama geldi
  • İstifa edip tazminat alabilirsiniz! İşte şartlar...
  • Konya'da polise maskesiz yakalanan adam ceza kesilince kendisini tokatladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA