• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gel çağrısı yerini buluyor
04 Mart 2009 Çarşamba 16:42

'Gel' çağrısı yerini buluyor

Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesini 2009 yılının 2 ayında toplam 114 bin 709 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesini 2009 yılının 2 ayında toplam 114 bin 709 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

AA Muhabirinin Mevlana Müzesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 1926 yılında ''Konya Asar-ı Atika Müzesi'' adı altında müze olarak hizmet vermeye başlayan, 1954 yılında da tanzimiyeniden gözden geçirilerek bugünkü adını alan ''Mevlana Müzesi, her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

''Ne olursan ol yine gel'' sözüyle insanları birlik, beraberlik, barış ve kardeşçe yaşamaya davet eden Mevlana'ya ve felsefesine ilgi duyan farklı dinlere ve inanışlara mensup insanlar, dünyanın dört bir yanından Konya'ya gelerek müzeyi ziyaret ediyor.

Her yıl ziyaretçi rekorları kıran Mevlana Müzesine, 2009 yılının 2 ayında da yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

-2009 YILININ 2 AYINDA ZİYARETÇİ SAYISI YÜZDE 10 ARTTI-

Geçen yılın ocak ve şubat aylarında 86 bin 878 yerli, 17 bin 431 yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesine bu yılın aynı döneminde 98 bin 517 yerli, 16 bin 188 yabancı olmak üzere toplam 114 bin 709 turist gezdi.

Ocak ve Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre ziyaretçi artışı yaklaşık yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemine göre ziyaretçi sayısında yaklaşık yüzde 10'luk artış olan müzeye bu yıl yabancılardan daha çok Japon ve Rus turistlerin ilgi gösterdiği bildirildi.

Yetkililer, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bastırdığı afişler ve yurt dışında yürüttüğü tanıtım faaliyetlerinin müzeye olan ilgiyi önemli derece artırdığını söyledi.

Her yıl 1-17 Aralıkta düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinin de sağlanan üst düzey katılım sayesinde Türkiye ve dünya çapında yankı yaptığını dile getiren yetkililer, gazete, televizyon, dergi veinternet sitelerinde törenlerle ilgili çıkan haberler sayesinde insanların Mevlana'ya olan ilgi ve sevgisinin arttığını kaydetti.

Yetkililer, Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun Hollanda, Lüksemburg, İsviçre,ABD ve Malezya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde gerçekleştirdiği sema programlarının da Mevlana hakkında insanların fikir sahibi olmasını sağladığını vurgulayarak, tüm bu etkenler sayesinde Mevlana Müzesi'nin her geçen yıl daha fazla turist ağırladığını belirtti.

Yetkililer, önümüzdeki aylarda da ziyaretçi sayısının artacağını tahmin ettiklerini ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA