• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Garibanların dostu Türkiye
25 Ekim 2012 Perşembe 16:20

Garibanların dostu Türkiye

Türkiye az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yaptığı resmi kalkınma yardımı miktarıyla lider konumda...

Türkiye'nin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yaptığı resmi kalkınma yardımı miktarı, geçen yıl, önceki yıla göre yüzde 31,6 artarak 1 milyar 273 milyon doları seviyesine yükseldi. Türkiye, bu anlamda 2011 yılında OECD ülkeleri arasında resmi kalkınma yardımı miktarında en yüksek artış kaydeden ülke konumuna ulaştı.

Uluslararası kalkınma işbirliği platformlarında yükselen donör ülke olarak nitelendirilen Türkiye'nin resmi kalkınma yardımı miktarı, devam eden küresel krize rağmen beklentilerin üzerinde arttı.

Türkiye'nin son 5 yılda yaptığı resmi kalkınma yardımlarının toplamı 4 milyar 329 milyon dolara ulaştı. 2010 yılında 967 milyon dolar olarak gerçekleşen Türkiye'nin resmi kalkınma yardımları, 2011 yılında yüzde 31,6 artarak 1 milyar 273 milyon dolara çıktı. Türkiye, bu anlamda 2011 yılında OECD ülkeleri arasında resmi kalkınma yardımı miktarında en yüksek artış kaydeden ülke konumuna ulaştı.

Geçen yıl resmi kalkınma yardımlarının yanı sıra Türk özel sektörü tarafından diğer ülkelerde gerçekleştirilen doğrudan yatırımlar 879 milyon dolar, sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan yardımlar ise 199 milyon dolar oldu. Bu doğrultuda Türkiye'nin 2010 yılında 1 milyar 718 milyon dolar olarak gerçekleşen toplam kalkınma yardımları 2011 yılında 2 milyar 363 milyon dolar seviyesine yükseldi.

EN ÇOK YARDIM PAKİSTAN, SURİYE VE AFGANİSTAN'A

Türkiye'nin 2011 yılı resmi kalkınma yardımlarının yüzde 46,6'sı Güney ve Orta Asya, yüzde 23,9'u Ortadoğu, yüzde 22'si Afrika ve yüzde 6,3'ü Balkan ülkelerine yönelik olarak gerçekleşti. 2011 yılında Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ilk 10 ülke sırasıyla Pakistan, Suriye, Afganistan, Somali, Kırgızistan, Libya, Kazakistan, Irak, Azerbaycan ve Filistin oldu.

Programa göre, Türkiye tarafından, Orta Asya, Balkanlar, Afrika ve Ortadoğu'da yer alan ülkeler başta olmak üzere en az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınma çalışmalarına, bu ülkelerin ihtiyaçları, Türkiye'nin uzmanlaştığı alanlar ve dış politika önceliklerini gözeten bir anlayışla katkı sağlanmaya devam edilecek.

Uluslararası teknik işbirliği faaliyetlerine gönüllü kuruluşların ve özel sektörün katılımı teşvik edilecek. Çok taraflı uluslararası kalkınma işbirliği kuruluşları ile bölgesel ve küresel düzeyde işbirlikleri ulusal önceliklerle uyumlu şekilde artırılacak. Bu doğrultuda, bu kuruluşların bölgesel ve küresel birim ve merkezlerinin Türkiye'de kurulması için gerekli çalışmalar yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA