• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Finalde kimler serbest kaldı?
08 Mayıs 2009 Cuma 19:30

Finalde kimler serbest kaldı?

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın da bulunduğu toplam 32 sanığın tahliyelerine, Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ve diğer sanıkların ise tutukluluk ha

Konya'da, Okyanus Şirketler Grubunun aldığı ihalelerle ilgili olarak polisin başlattığı ''Final'' adlı  operasyon kapsamında yargılanan ve aralarında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın da bulunduğu toplam 32 sanığın tahliyelerine, Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ve diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde 4 Mayısta başlayan duruşmanın bugünkü bölümünde, mahkeme heyeti, sanık ifadeleri ve avukatlarının savunmalarının ardından ara kararını açıkladı.

 

Mahkeme heyeti, duruşmada, SÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Abdullah Koyuncu, SÜ Tıp Fakültesi Müdür Yardımcısı Ahmet Atilla Çalışkan, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sahar, Ahmet Tan, Ali Aktaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Bekir Börekçi, Ercan Korkmaz, Gökhan Yıldız, Hasan Hüseyin Yumuk, Hüseyin Çakmak, İsa Ünal, İsmail Tuna, İsmet Tolu, Mehmet Ali Kuytu, Mehmet Emin Süt, Mehmet Erdoğan, Mehmet Tacettin Akdeniz, Mehmet Yavuz, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Parlayıcı, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil, Nuri Şener, Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen, Salih Şevket Yılmaz, Suat İyilikli, Şaban Ekici, Uğur Kendirli, Yunus Ağralı, Zafer Köseli ve Zafer Öztürk'ün üzerlerine atılı suç niteliklerinde değişme olasılığı bulunduğundan ve tutuklu kaldıkları süre de gözetilerek hak ederek tahliyelerine karar verildi.

 

Heyet, ayrıca diğer tutuklu sanıklar Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun, Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, şirketin avukatı İlker Turdan, Mustafa Mete, şirket yetkilisi Osman Şensoy, Ramazan Diler Hodaloğulları, Rüstem Aydın, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş'un üzerlerine atılı suçların niteliği, kanıt durumu, sanıkların kaçma ve kanıtları karartma olasılığı ve tüm dosya kapsamı gözetilerek tahliye istemlerinin reddiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

 

Mahkeme Heyeti, dosya kapsamında hakkında dava açılan, ancak bir suçtan hükümlü olan sanık Hikmet Gürsel'in ifadesinin alınması için gelecek duruşmada hazır edilmesi, Konya Emniyet Müdürlüğünden iletişim tespiti, dinlemesi ve teknik takip ve izlemeye ilişkin olarak verilen tüm kararların tarih ve sırasına göre istenmesi, Okyanus AŞ'ye ait bilgisayar hard diskleri üzerinde sanık Nusret Argun ve avukatlarının talebi üzerine bilirkişi incelemesi yapılması, Prof. Dr. Okudan'ın mal varlığı bildirimlerinin gönderilmesi için SÜ Rektörlüğü ve YÖK'e yazı gönderilmesi, sanık ve şirkete ait bazı araçların üzerindeki tedbirin kaldırılmasına ve bazı yazışmaların yapılmasına ve tutuksuz sanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bu arada, kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunun bulunduğu eski adliye binasının önünde bekleyen bazı sanıkların yakınları, avukatların tahliye haberi üzerine sevinç yaşadı. Bir sanık yakını kadın tahliye kararı karşısında heyecanından baygınlık geçirirken, bazılarının da yine sevinçten ağladıkları gözlendi. Telefonla akrabalarına haberi veren sanık yakınları daha sonra avukatlarıyla birlikte adliye binasının önünden ayrıldılar.

Bu arada, sanık avukatlarından bazıları da tahliyelere ilişkin şunları söyledi:

''32 tahliye oldu. Bu da Heyetin, bu iddianameyi ve bu fezlekeyi anladığını gösterir. Görevsizlik verilebilecek bir dosya olduğunu bile düşünüyoruz, ama davaya bu mahkemenin bakmasını istiyoruz. Çünkü görevsizlik kararı verilirse bu, yargılamanın uzaması anlamına gelir.''

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA