• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fareler birer birer toplanıyor
20 Kasım 2009 Cuma 18:43

Fareler birer birer toplanıyor

Konya Tarım İl Müdürlüğü tarafından çiftçinin son iki yıldır en büyük kabusu haline gelen
Konya Tarım İl Müdürlüğü tarafından çiftçinin son iki yıldır en büyük kabusu haline gelen ve mahsule büyük zarar veren tarla faresine karşı mücadeleye başlandı.
Konu ile ilgili Hatunsaray beldesinde çiftçilere yönelik bir eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıda tarla faresi hakkında bilgi veren Konya Tarım İl Müdür Yardımcısı Bülent Alparslan, tarla faresi popülasyonun da büyük artış gözlendiğini belirterek, "Bu hayvanlar toprağı kazarak yerin altına yuva yapıyor ve her 3 ayda bir yavru doğuruyor. Doğan yavrularda 3 ay içinde doğurganlık kazanıyor ve bir yıl içinde bir fareden yüzlerce fare doğabiliyor. İnsanların anız yakması, doğayı kirletmesi gibi nedenlerle tarla faresinin baş düşmanlarının sayısının azalması ve iki yıldır kışların çok sert geçmemesi nedeniyle bu hayvanların sayılarında inanılmaz bir artış yaşandı. Bu artışa paralel olarak mahsullere verdikleri zarar da arttı" dedi.
Mahsule büyük zarar veren tarla faresine karşı ülke çapında bir mücadele başlattıklarını da ifade eden Bülent Alparslan, "Bu mücadele kapsamında tarlalarında fare bulunan köylülerimize zehirli buğday veriyoruz. Buğdayı alan çiftçimiz, farelerin deliklerine bu buğdayları ellerini değirmeden kaşık yardımıyla döküyor ve buğdayı yiyen fare kısa sürede ölüyor. Ancak eğer buğday deliğe değil de tarlaya atılırsa bu buğdayı yiyen diğer canlılar da ölebilir. Bu nedenle direk deliklerinin içine dökmeliler. Bu zehirli buğdayı da Tarım İl Müdürlüklerinden kolaylıkla temin edebilirler" şeklinde konuştu.
YORUMLAR
fare skandalı
hatunsaraylı
ya bu gittikçe sarpa saracak bir durum pancarların yarısını fareler yemiş hem mahsullere zarar hemde o zehirli fareleri ve buğdayları yiyecek olan hayvanlar da ölecek zaten hayvanların nesli gitgide tünekiyor bu duruma tek konya tarım il müdürü değil bölge müdürünün el atması lazım çnkü çok önemli bir durum yakında aç kalan fareler evlere yayılacak ve çoğu saldırgan özelliğe sahip resimdeki gibi küçük değil çoğu.ya tahmin edilen sayıda kedi salınacak zehir salmadan ya da yılan.neden kapsamlı bir çalışma lazım diyorum çnkü tek konya hatunsarayda değil beyşehir ve bikaç şehiri de fare aldğı söyleniyor lütfen kmsenin ekmek kapısı zarar görmesin bu duruma acilen el atılsın yetkililerden gereğini tüm hatunsaray belediseyi olarak arz ediyoruz..
78.165.186.239
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA