• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engellilerin büyük başarısı
13 Mayıs 2009 Çarşamba 13:53

Engellilerin büyük başarısı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, engellilerin eğitim verildiğinde neleri başarabileceğini gösteren bir sergi açtı.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, engellilerin eğitim verildiğinde neleri başarabileceğini gösteren bir sergi açtı. Sergide, Konya Engelliler Derneği meslek edindirme kurslarında engellilerin ürettiği mefruşat ürünleri görücüye çıktı.
 
Üçüncü sınıfta okuyan Ebru Balcı, Şeyma Genç ve Betül Çelik, 'Topluma Hizmet Uygulaması' dersi kapsamında 'kazanmak istiyorum' isimli bir proje hazırladı.
Proje çerçevesinde yüzlerce engelli ve ailesiyle görüşen öğretmen adayları, birçok engelli derneğinin de kapısını çaldı.
 
3 genç, araştırma neticesinde Konya Engelliler Derneği'ni proje ortağı olarak belirledi. Derneğin meslek edindirme kurslarını inceleyen üniversite öğrencileri, engellilerle ilgili edindikleri bilgileri proje kapsamında hazırladıkları sunumlarla sınıfta arkadaşlarına anlattı.
Prof. Dr. Mustafa Pehlivan rehberliğinde projelerini tamamlayan öğretmen adayları, üretime katılmak isteyen özürlülerin yaşadıkları problemleri analiz etti. 3 genç, arkadaşlarını bilinçlendirmek için ise üniversitede bir sergi açtı. Sergide, Konya Engelliler Derneği Meslek Edindirme Kursları'na katılan engellilerin bin bir güçlükle hazırladığı mefruşat ürünleri ve çorap görücüye çıktı.
 
Projeyi hazırlayan öğrencilerden Şeyma Genç, sınıflarındaki öğrencilerin gruplara ayrılarak toplumdaki sorunları irdelediğini ifade etti. 2 arkadaşıyla birlikte görme engellileri tercih ettiklerini dile getiren Genç, onların azim ve başarılarını topluma göstermek için böyle bir konu aldıklarını anlattı.
 
Kendisini şaşırtan birçok görme engelliyle tanıştığını dile getiren Genç, şunları kaydetti: "Bu kadar başarılı ve azimli olabileceklerini tahmin etmiyordum. Birçok görme engelli içe kapanmak yerine topluma karışmayı seçmiş. Başarılı olmanın ne demek olduğunu engellileri tanıyınca anladım."
 
Projeyi hazırlayan diğer bir öğrenci olan Betül Çelik de özürlülerle ilgili merak ettiği birçok konuyu bu proje sayesinde öğrendiğini belirtti.
 
Yaptıkları araştırmalar neticesinde engellilerin topluma kazandırılmasında ailelere büyük görev düştüğünü tespit ettiklerini anlatan Çelik, okullarda yaptıkları incelemede eğitim alan engellilerin 'diğer insanların arasında karışırsam, herhangi bir zarar görür müyüm?' endişesi taşıdığını belirlediklerini kaydetti.
 
Ebru Balcı ise engellilere acıyarak yardım etmek yerine onlarla işbirliği yapmanın önemini vurguladı. Görme engellilerle birlikte bir tiyatro gösterisi de hazırladıklarını ifade eden Balcı, toplumun engellilerle ilgili daha çok bilgiye sahip olması için çalıştıklarını bildirdi.

Konya Engeliler Derneği Başkanı Mehmet Koç ise kendilerini proje ortağı olarak seçen Prof. Dr. Mustafa Pehlivan ve öğrencilerine teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Üniversitesi'nde görev değişikliği!
  • Kış turizminin yükselen değeri Davraz konuklarını bekliyor
  • Leyla Şahin Usta: Terör örgütü PKK, aileler sayesinde artık çocukları kaçıramıyor
  • Başkan Karabacak: “Esnaflarımız işyerlerini açmak istiyor”
  • Konya'da tır, tarım aracına çarptı: 1 yaralı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA