• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En sert günler geliyor
15 Şubat 2009 Pazar 12:12

En sert günler geliyor

Meteoroloji'nin son hava tahminlerine göre sıcaklıklar iç ve batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak.


Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan tüm bölgelerinin yağışlı geçeceği, yağışların genellikle yağmur ve sağanak, ülkenin iç ve doğu bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Marmara'nın doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Zonguldak, Bartın, Tokat, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, iç ve batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı (Lodos), kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette, kuzeybatı kesimler ile iç ve doğu bölgelerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Yağışların; Marmara'nın doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Zonguldak, Bartın, Tokat, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın vb.) tedbirli olunması istendi.

Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), iç ve doğu bölgelerde güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden Meteoroloji yetkilileri, baca zehirlenmesi, çatı uçması gibi konularda vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu 'Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere' ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 'Gümüşhane, Bayburt ve Artvin' yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Marmara: Çok bulutlu, doğusu ile Kırklareli, Tekirdağ ve Balıkesir çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Yalova ile zamanla İstanbul çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; bölgenin doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Parçalı çok bulutlu, iç kesimleri ile Muğla çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Kütahya, Afyon ve Uşak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar zamanla Kuzey Ege'de kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetlice esecek.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağmur ve sağanak, kıyılarda gökgürültülü sağanak, zamanla Göller Yöresinde (Isparta ve Burdur) karla karışık yağmur, gece saatlerinden sonra kar şeklinde görülecek olan yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; öğleden sonra doğusunda (Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir ve Niğde) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin iç kesimlerinde zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum, Amasya ve Tokat çevreleri ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların Tokat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, batısı ile zamanla Erzurum, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; karla karışık yağmur ve kar, batısında (Malatya, Elazığ, Erzincan ve Tunceli) sabah ve öğle saatlerinde yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Malatya, Elazığ, Erzincan, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; batısında güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin (Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar öğle saatlerinden sonra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA