• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmeğini mezardan çıkarıyor
28 Nisan 2009 Salı 15:29

Ekmeğini mezardan çıkarıyor

Konya'da çiçekçide çalışırken ekonomik kriz gerekçesi ile işten çıkartılan 22 yaşındaki Fatih Sönmez, mezarlıkların bakımını yaparak geçimini sürdürüyor.
Konya'da çiçekçide çalışırken ekonomik kriz gerekçesi ile işten çıkartılan 22 yaşındaki Fatih Sönmez, mezarlıkların bakımını yaparak geçimini sürdürüyor. Mezarlıklarda, yakınları tarafından bakımı yapılmayan mezarların düzenlemesini ve temizliğini yapan Sönmez, yaptığı bakım karşılığında mezar sahibinin yakınlarından ücret alıyor. 6 aydır bu işi sürdüren Fatih Sönmez, özellikle yurt dışında veya il dışında olan ve yakınlarının mezarını ziyaret edemeyenlerin bu hizmete ilgi gösterdiğini söyledi.

Liseyi bitirdikten sonra bir çiçekçide çalışmaya başlayan Fatih Sönmez, yaklaşık 9 ay önce işten çıkartıldı. 3 ay işsiz kalan Sönmez, bu süre içinde birçok yere iş müracatında bulunmuş. Ancak hiçbir yerden kendisine geri dönüş olmamış. Sonunda daha fazla beklemeye tahammül edememeyen Sönmez, kendine göre yeni bir iş kolu oluşturarak kolları sıvamış: "İşten ayrıldıktan sonra ekonomik durumum kötüye gitti. Ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bu işe atılmamda, işsiz kalmamın büyük etkisi oldu. Asıl mesleğim çiçekçilik olduğu için bu iş üzerine bir şeyler yapmak istedim. Mezarların durumlarını düşündüm. Bakımsız mezarların çok olduğunu ve bu mezarları düzenlemek için bir şirket olmadığını ve düzenleme yapılmadığını fark ettim. Bu durumdaki mezarların bakımını yaparak geçimimi sürdürebileceğimi fark ettim. Daha sonra bunu internet üzerinden yaydım ve broşür dağıttım."

6 ay önce bu işe başladığını belirten Sönmez, "Yaptığım işin tanıtımının ardından beni arayanlar oldu. Özellikle şehir dışında olup da mezarlarına bakamayan insanlar aradı. Onların işlerini yaptım ve gayet memnun oldular. Bizim bu yaptığımız ölen insanlara karşı yapılan bir vefa borcudur. Hiç kimse bir yakının mezarının bakımsız olmasını, otların arasında kaybolmuş olmasını istemez. Konya'da, bu fikir tam olarak yayılmadı. Ama önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacak. Bu yönde talep olursa tüm Türkiye'de bunu yaymayı düşünüyorum." diye konuştu.

Yaptığı hizmet karşılığında 50- 300 lira arasında ücret aldığını söyleyen Sönmez, şöyle konuştu: "Bakım hizmetleri kapsamında mezarın üzerinde ve çevresinde bulunan yabani ot ve diğer her türlü atıkları temizliyorum. Mermer, mezar taşı, uygun kimyasallar veya makine ile zımparalama yöntemi kullanarak ilk günkü haline getiriyorum. Okunmaz duruma gelen mezar taşı yazılarını boyayıp yeniliyorum. İsteğe göre bitkiler dikiyorum. Mevcut bitkilerin de periyodik bakımını yapıyorum. Yapılan her türlü işlem sonunda, yapılan işi fotoğraflayıp aboneme dökümleri ile birlikte ulaştırıyorum. Her ay düzenli bakım isteyen müşterilerimizden 200 TL alıyorum. Çiçek ekimi de bunun içine eklenirse 250 TL'ye çıkıyor. Yani ücretlendirme 50 TL'den başlayıp 300 TL'ye kadar çıkabiliyor."

Bu fikri ilk arkadaşlarına açtığını anlatan Sönmez, ancak zamanla ortamın oluştuğunu, bugüne kadar 15 kişi ile çalıştığını sözlerine ekledi.
 
(CİHAN) 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA