• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada kaç kişiyi yıldırım çarpar
15 Şubat 2009 Pazar 14:09

Dünyada kaç kişiyi yıldırım çarpar

Yağışlı günlerde oldukça sık görülen ve çoğunlukla buluttan yere doğru oluştuğu zannedilen yıldırımın 600 binde bir insana çarptığı ve bilinenin aksine çoğu kez yerden buluta doğru oluştuğu kaydedildi
 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre yıldırım, bulut ile yer arasındaki yüksek gerilimli bir elektrik boşalması sonucu meydana geliyor. Bulutla yer arasında potansiyel farkının artarak belli bir seviyeyi geçtiği zamanlarda bulut ile yer arasında iletken bir kanal oluşuyor ve bu kanaldan elektrik boşalımı oluyor. Yıldırım, bulut ve yer arasındaki elektrik yüklerinin durumuna göre bazen buluttan yere, bazense yerden buluta doğru gerçekleşiyor.
Yıldırımın yıkıcı etkisinin düştüğü yerdeki havayı 15 bin dereceye kadar ısıtması olduğu belirtilirken, bir insana yıldırım çarpma olasılığının 600 binde bir olduğu ve çarpılan kişiye dokunmada bir sakınca olmadığı ifade ediliyor.

YILDIRIMDAN KORUNMA YOLLARI
İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre yüksek binalar, ağaçlar ve metal eşyalar yıldırım oluşumunu tetikliyor. Yıldırımdan korunmak için yüksek binalar ve yapılarda mutlaka paratoner kullanılması, yıldırım riski olan havalarda ağaç, bayrak ve telefon direği gibi yerlerden, metal eşyalardan uzak durulması gerekiyor. Otomobillerin lastiklerinin yalıtkan olması nedeniyle otomobil içlerinin ise güvenli olduğu ifade ediliyor. Açık arazide yere çömelerek oturulması, şemsiye gibi metal içeren nesnelerin
kullanılmaması ve açık arazide gruplar halinde durulmaması gerektiği kaydedilirken, elektrikli eşyaların mutlaka fişten çekilmesinin önemine dikkat çekiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA